Înotătorul David Popovici, mezinul delegaţiei României la Tokyo, a obținut luni dimineața calificarea în finala probei de 200 metri liber de la Jocurie Olimpice. Tânărul de doar 16 ani a terminat al doilea în prima semifinală a probei.

Veronica Micu
de Veronica Micu

la 26.07.2021, 07:26

David Popovici este în finala de 200 m liber de la Jocurile Olimpice. Puştiul de 16 ani a terminat al doilea în prima semifinală a probei - Profimedia

În bazinul de la Tokyo Aquatics Centre, David Popovici a fost cronometrat cu un minut 45 de secunde şi 68 de sutimi, la 23 de sutimi de învingătorul seriei semifinale, rusul Martin Maliutin, şi cu trei sutimi mai bun ca brazilianul Fernando Scheffer. În a doua semifinală, s-a impus britanicul Scott Duncan (1:44.60), urmat de americanul Kieran Smith (1;45.07) şi de lituanianul Danas Rapsys (1:45.32).

Timpul lui Popovici este al şaptelea al semifinalelor.

• Fernando Sccheffer (Brazilia) – 1min45sec71/100

Finala este programată pentru marți, 27 iulie ora 4:43 ora României.

În acest sezon, cel mai bun timp realizat de David Popovici, la 200 metri liber este de 1:45.26, obținut la Campionatele Europene de Juniori de la Roma, la începutul lunii iulie.

În semifinale, sportivul lui CSA Steaua obținuse un timp de 1:45:26, stabilind noul record mondial de juniori și la această probă, iar în finală a fost cronometrat cu 1:45:95. David Popovici a mai obținut două medalii la Roma, argintul cu ștafeta României de 4×100 m și aurul în proba de 100 m liber, unde de asemenea a stabilit un record mondial de juniori, dar și cel mai bun timp de pe planetă în 2021, depășind inclusiv rezultatele seniorilor.

În ultima zi a competiției de la Roma, recordmenul s-a impus și în proba de 50 de metri liber.

Robert Glință s-a calificat în finala de înot la 100 metri spate

La 100 de metri spate, Robert Glinţă a fost al patrulea în semifinala I, cu 53 de secunde şi 20 de sutimi. În faţa lui s-au clasat americanul Ryan Murphy, 52.524, australianul Mitch Larkin, cu 52.78, şi italianul Thomas Ceccon, cu 52.78.

Glință a obținut calificarea având un avans de doar o singură sutime de secundă față de sportivul cronometrat cu al 9-lea timp, japonezul Ryosuke Irie, care a terminat cu 53:21. Rusul Kliment Kolesnikov a fost cel mai bun în a doua serie semifinală, cu 52.29. Glinţă are cel de-al optulea timp al semifinalelor.

Cel mai bun timp personal realizat de Glință în proba de 100 metri spate este de 52:88 obținut anul acesta la la Campionatele Europene de la Budapesta, unde a obținut prima medalie continentală din carieră și, totodată, din istoria participărilor masculine la aceată competiție.

Finala are loc marți dimineața, cu start programat la ora 4.59.

Sunteţi la curent cu ofertele în ceea ce priveşte titlurile de stat?

Observator » Jocurile Olimpice de la Tokyo » David Popovici este în finala de 200 m liber de la Jocurile Olimpice. Calificare şi pentru Robert Glinţă, în finala 100 m spate