David Popovici a obţinut calificarea în semifinalele probei de 100 metri liber, la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020.

de Cornel Preda

la 27.07.2021, 17:26

David Popovici s-a calificat în semifinalele la 100 metri liber
David Popovici s-a calificat în semifinalele la 100 metri liber - COSR / Team Romania / Cristian Nistor

David Popovici a ocupat locul al patrulea în a noua serie a probei de 100 de metri liber din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo şi s-a calificat în semifinale cu al optulea timp. Românul a fost cronometrat în 48 de secunde şi 3 sutimi.

Seria a fost câştigată de italianul Thomas Ceccon, cu 47 de secunde şi 71 de sutimi, urmat de americanul Caeleb Dressel, 47.73, şi de un alt italian, Alessandro Miressi, 47.83.

Semifinalele acestei probe au loc, miercuri, de la ora 04.30, iar finala este joi, de la 05.37.

David Popovici, locul 4 în finala la 200 m liber

Tot marţi, David Popovici a făcut o cursă formidabilă în finala la 200 m liber, la Jocurile Olimpice de la Tokyo, fiind la doar două sutimi de medalia de brozn. În vârstă de 16 ani, sportivul le-a mulţumit românilor pentru susţinere şi se arată încrezător în privinţa viitorului.

David Popovici a ocupat locul 4 în finala la 200 metri liber, de la Jocurile Olimpice de la Tokyo. În vârstă de 16 ani, Popovici a încheiat cursa cu timpul de 1.44.68. Titlul olimpic a fost câştigat de britanicul Tom Dean, cu timpul de 1.44.22. Locul doi a fost ocupat de Duncan Scott (1.44.26), iar pe trei a fost brazilianul Fernando Scheffer (1.44.66).

Înotătorul David Popovici le-a mulţumit românilor care l-au urmărit în finala probei de 200 de metri liber din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo. "Vă mulţumesc pentru energia pozitivă şi toate gândurile bune pe care le simt de aici, din Tokyo. Sunt mândru ca sunt român!", a scris el, pe Facebook.

Credeţi că se vor înmulţi atacurile urşilor în România?

Observator » Jocurile Olimpice de la Tokyo » David Popovici s-a calificat în semifinale la 100 metri liber