Observator » Mapamond » Cursa nebună a patru puşti în Australia. Momentul când înconjoară copaci şi ridică praful ca să evite poliţia

Video Cursa nebună a patru puşti în Australia. Momentul când înconjoară copaci şi ridică praful ca să evite poliţia

Cursa nebună a patru puşti în Australia. Momentul când înconjoară copaci şi ridică praful ca să evite poliţia Autospecială a poliţiei din Australia - Shutterstock
Redactia Observator | Timp citire: 2 minute
Publicat la 05.08.2026, 14:38 | Modificat la 05.08.2026, 14:38

O urmărire neobişnuită a avut loc într-un oraş izolat din vestul Australiei, unde un adolescent de 14 ani, aflat la volanul unui Toyota Land Cruiser despre care poliţia susţine că era furat, i-a ţinut pe agenţi pe urmele sale timp de aproximativ o oră. În maşină se mai aflau alţi trei minori, iar imaginile cu maşina care se învârte în jurul copacilor, în timp ce poliţia încearcă să o prindă, au devenit virale pe reţele.

În imaginile filmate în timpul urmăririi, adolescentul apare conducând în cerc în jurul unui copac, în timp ce maşina de poliţie îl urmează prin norul de praf ridicat de roţi, relatează The Sun.

La scurt timp, tânărul accelerează şi pleacă, pentru ca apoi să repete manevra în jurul unui alt copac.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Articolul continuă după reclamă

Urmărirea a durat aproximativ o oră

Incidentul s-a petrecut sâmbătă seara, iar urmărirea s-a prelungit timp de aproximativ o oră.

Potrivit imaginilor, şoferul ar fi făcut cercuri în jurul a cel puţin trei copaci diferiţi în încercarea de a scăpa de poliţie.

În cele din urmă, agenţii au reuşit să îi prindă pe cei patru minori, după ce aceştia au circulat haotic pe străzile şi prin parcurile din Kununurra.

Pe acelaşi subiect

Adolescentul de 14 ani a fost acuzat de furtul unui autovehicul şi de conducere fără permis.

Alţi doi băieţi de 13 ani şi unul de 12 ani au fost, de asemenea, acuzaţi de furt de maşină, potrivit poliţiei din Western Australia.

Imaginile au adunat zeci de mii de vizualizări

Înregistrarea cu urmărirea a strâns zeci de mii de vizualizări pe internet.

Unii dintre utilizatori au ironizat situaţia.

"Cine pe cine urmăreşte?", a scris un utilizator pe reţelele sociale.

"Au ajuns ei să urmărească poliţia", a comentat altcineva.

Nu toată lumea a găsit însă imaginile amuzante.

"Nu este amuzant. Sunt minori şi ar trebui să fie acasă, în pat", a scris un alt utilizator.