Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Profesoară din SUA, înjunghiată în somn de propriul fiu. Motivul şocant din spatele crimei

O profesoară de liceu din Louisiana, SUA, a fost înjunghiată mortal în propria casă, iar fiul ei adolescent a fost arestat sub acuzația de crimă. Incidentul, care a avut loc chiar înainte de vacanța de vară, a șocat comunitatea și a adus un val de reacții emoționante din partea celor care au cunoscut-o.

de Redactia Observator

la 30.05.2025 , 17:55

Profesoară de 55 de ani ucisă de fiul ei în SUA Profesoară din SUA, înjunghiată în somn de propriul fiu. Motivul şocant din spatele crimei - Facebook

Lara Lyons, o profesoară de liceu extrem de îndrăgită, a fost înjunghiată mortal în propria casă, în timp ce dormea, potrivit autorităților. Crima a avut loc săptămâna trecută în Shreveport, Louisiana, chiar înainte ca femeia în vârstă de 55 de ani să intre în vacanța de vară, relatează The Independent.

Fiul ei, Connor Lyons, în vârstă de 19 ani, a fost arestat și este acuzat de crimă de gradul doi, agresiune asupra unui polițist, opunere de rezistență la arestare și statut de fugar local, conform evidențelor din închisoarea județeană.

Alarma dată printr-un apel disperat la 911

Articolul continuă după reclamă

Potrivit autorităților, totul a început după un apel de urgență primit vineri, puțin înainte de ora 14:10. "Fratele meu a ucis-o pe mama", a spus vocea celui care a sunat la 911, citată de KSLA.

La fața locului, polițiștii l-au găsit pe Connor așezat pe treptele din spatele casei. În interior, trupul neînsuflețit al Larei Lyons zăcea pe pat, cu multiple plăgi de cuțit.

După ce a fost încătușat, tânărul ar fi recunoscut că și-a ucis mama. Le-a spus polițiștilor că a înjunghiat-o de trei ori în partea dreaptă a gâtului, în timp ce aceasta dormea. Connor a mai spus că auzea "voci" care i-au spus ce să facă, potrivit biroului șerifului.

Comunitatea e în doliu

Familia și prietenii Larei Lyons au transmis mesaje sfâșietoare pe rețelele sociale. Unul dintre fiii ei a scris pe Facebook: "Ieri trebuia să fie ultima ta zi de școală înainte de vacanță. Sunt devastat. Impactul pe care l-ai avut asupra atâtor oameni nu va fi uitat niciodată".

O prietenă din copilărie, Angie Guice, a spus că vestea a îngrozit-o: "Dacă o cunoșteai, știai că era o adevărată prietenă. Avea grijă de oameni, îi ajuta pe alții, își iubea copiii și tocmai își reamenaja casa".

Jessica Thompson, o altă prietenă apropiată, a adăugat: "Lara, să te cunoști însemna să te iubești. Îmi pare sincer atât de rău și sunt devastată că ți s-a întâmplat așa ceva".

Districtul școlar DeSoto Parish, unde preda Lara, a transmis un mesaj emoționant: "Doamna Lyons a fost o educatoare dedicată, o colegă plină de compasiune și un membru de preț al familiei noastre. Pasiunea ei pentru predare și devotamentul față de elevi au atins nenumărate vieți. Absența ei va fi simțită profund de întreaga noastră comunitate".

Reprezentanții școlii au precizat că vor oferi detalii despre înmormântarea Larei în perioada următoare.

Connor Lyons, fiul victimei este în prezent reținut la Centrul de Corecție Caddo, iar cauțiunea sa a fost stabilită la 2,05 milioane de dolari.

Redactia Observator Like

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
V-aţi încuraja copiii spre o carieră în gaming?
Observator » Mapamond » Profesoară din SUA, înjunghiată în somn de propriul fiu. Motivul şocant din spatele crimei