Update Călin Georgescu, ridicat de poliție din trafic și dus la Parchetul General. Este audiat ca suspect - surse
Călin Georgescu a fost ridicat din trafic, miercuri la amiază, și dus cu mandat la Parchetul General pentru audieri, în contextul unor ample percheziții făcute de procurori în cursul dimineții pentru "acțiuni contra ordinii constituționale" și "fals în declarații privind finanțarea campaniei electorale". Potrivit unor surse judiciare, Călin Georgescu este audiat ca suspect.
- Lista gravă a infracţiunilor din dosarul în care este vizat Horaţiu Potra. DETALII la Observator 17:00, la Antena 1
- Poliția Română dezminte că Georgescu a fost pus de polițiști cu mâinile pe perete. Dialogul cu oamenii legii
UPDATE. Călin Georgescu a fost adus miercuri la Parchetul General cu o maşină a Poliţiei, pentru a fi audiat într-un dosar legat de finanţarea campaniei electorale. Georgescu a fost oprit în trafic de poliţişti şi dus cu mandat la Parchet.
Influencerul american Mario Nawfal a publicat pe platforma X un video din momentul în care Călin Georgescu a fost ridicat de poliţişti. Când i se prezintă mandatul de aducere, şoferul lui Georgescu le spune poliţiştilor că are o armă neletală la el.
După ce a coborât din maşina Poliţiei, Călin Georgescu nu a dorit să răspundă întrebărilor jurnaliştilor, el deplasându-se cu ajutorul unor cârje.
- Momentul opririi în trafic a lui Călin Georgescu. Ce i-a spus avocatul la telefon
- Elon Musk, reacţie după ce Georgescu a fost dus la audieri: "Asta e greşit rău". Susţine că e arestat
- Cristian Ghinea, după ce poliţiştii l-au ridicat din trafic pe Georgescu şi l-au dus la audieri: "Aflăm că...
- Ce scrie presa internațională despre ridicarea și audierea lui Călin Georgescu
- Reacţia Dianei Şoşoacă, după ce Georgescu a fost dus la audieri: "Înseamnă că are mare legătură cu ceea ce...
În acest moment, la Parchetul General a fost instalat un dispozitiv al Jandarmeriei.
Candidatul independent la președinție Călin Georgescu a fost ridicat pentru a fi dus la audieri în contextul perchezițiilor desfășurate în mai multe județe vizând acțiuni împotriva ordinii constituționale, instigare publică, inițierea unei organizații cu caracter fascist, fals în declarații privind sursele de finanțare a campaniei electorale, au declarat surse judiciare.
Călin Georgescu ar putea da explicații cu privire la finanțarea campaniei electorale
Este important de menționat că Georgescu va fi anchetat și audiat de procurorii de la Parchetul General într-un dosar în care astăzi se desfășoară percheziții. Acuzațiile vizează acțiuni împotriva ordinii constituționale, înființarea unei organizații cu caracter fascist și fals în declarații privind sursele de finanțare a campaniei electorale – acuzație care îl vizează direct pe Călin Georgescu. Acesta a declarat anterior că, în campania electorală, a cheltuit 0 lei, însă rămâne de văzut dacă va fi pus oficial sub acuzare de către procurorii de la Parchetul General.
Călin Georgescu avea deja strânse 20.000 de semnături pentru a candida la alegerile prezidențiale, fiind susținut de Partidul Oamenilor Simpli (POT) și AUR. Rămâne de văzut dacă, până pe 15 martie - data limită pentru depunerea candidaturii - va fi pus sub acuzare și cercetat oficial în acest dosar, în care acum se desfășoară percheziții și audieri.
Anul trecut, în campania electorală, Diana Șoșoacă a fost interzisă tocmai pe acest tip de acuzație: declarațiile și acțiunile sale ar fi adus atingere ordinii constituționale.
Aproape 50 de percheziții au loc în Sibiu, Mureș, Timiș, Ilfov și Cluj
Sunt vizate acțiuni împotriva ordinii constituționale, nerespectarea regimului armelor și munițiilor, instigare publică, inițierea sau constituirea unei organizații cu caracter fascist, rasist ori xenofob, Inițierea sau constituirea unei organizații cu caracter antisemit, precum și aderarea sau sprijinirea, sub orice formă, a unei astfel de organizații, fals în declarații privind sursele de finanțare a campaniei electorale, comunicarea de informații false.
Este vizată o grupare condusă de Horațiu Potra. Candidatul independent la Președinție Călin Georgescu acuză "abuzuri odioase", comise de "sistemul comunisto-bolșevic".
"Sistemul comunisto-bolșevic continuă abuzurile odioase! Azi, la ora 6 dimineața, au descins din nou în zeci de locații peste familii, trezind copii din somn. Caută să inventeze dovezi pentru a justifica furtul alegerilor și pentru a face orice în demersul de a bloca o nouă candidatură a mea la prezidențiale. Caută de trei luni fără succes. Eu, în numele votanților mei, dar și a celor care deși au alte opțiuni politice vor o Românie democratică și liberă - mă lupt cu acest sistem securistic care ne vrea în sclavie. Trăim în comunism, nu este nimic liber și legal în tot ce se întâmplă. Nu cedez, mă bazez pe sprijinul vostru, al tuturor și vă aștept sâmbătă, în Piața Victoriei!", a scris Georgescu pe Facebook.
În urmă cu o săptămână, Potra a fost vizat de percheziții într-un dosar de evaziune fiscală și spălare a banilor. O societate controlată de două persoane ar fi încasat peste 7,2 milioane de dolari de la firme din Africa, iar aceste transferuri nu s-ar regăsi în declarațiile fiscale. Ulterior, sumele încasate ar fi fost transferate către o societetate comercială din Marea Britanie, deținută și controlată de una dintre persoanele implicate și au fost direcționate sume de bani și în conturile celeilalte persoane implicate.
Parlamentarii AUR au anunțat că merg la Parchetul General, pentru a cere explicații
Parlamentarii AUR au anunțat spre Parchet, inclusiv președintele AUR George Simion, pentru a cere explicații, anunță formațiunea. Călin Georgescu a fost luat din trafic și dus cu mandat la sediul Parchetului General, în timp ce în țară sunt zeci de percheziții.
"În contextul recentelor întâmplări, toți parlamentarii AUR merg acum spre Parchet, inclusiv președintele AUR, George Simion, pentru a cere explicații", anunță AUR.
Înapoi la HomepagePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰