Observator » Ştiri politice » Gabriel Oprea: România ar putea intra anul acesta în spaţiul Schengen cu frontierele aeriene

Gabriel Oprea: România ar putea intra anul acesta în spaţiul Schengen cu frontierele aeriene

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 24.06.2015, 09:06 | Modificat la 24.06.2015, 09:08

România poate intra în acest an în spaţiul Schengen cu frontierele aeriene, a declarat premierul interimar, Gabriel Oprea, precizând că îşi bazează opinia pe discuţii cu lideri europeni

România poate intra în acest an în spaţiul Schengen cu frontierele aeriene, a declarat premierul interimar, Gabriel Oprea, precizând că îşi bazează opinia pe discuţii cu lideri europeni

"Este opinia mea, cred în acest lucru şi din discuţii cu alţi lideri europeni", a spus Oprea, într-o emisiune televizată, legat de posibilitatea că România să intre în Schengen la nivelul aeroporturilor, conform Antena3.

Articolul continuă după reclamă

Autorităţile române negociază de mai mult timp cu Uniunea Europeană integrarea în spaţiul Schengen, eventual în etape, în care prima fază a procesului de integrare să fie cu frontierele aeriene, ceea ce ar presupune proceduri mult simplificate de călătorie.