Observator » Sănătate » Alertă de coronavirus la Buzău. Româncă întoarsă din Italia, preluată de medici în costume de protecție

Alertă de coronavirus la Buzău. Româncă întoarsă din Italia, preluată de medici în costume de protecție

Echipaj SMURD în misiune O femeie suspectă de coronavirus a fost preluată de medici la Buzău - Observator
Cristian Toteştean | Timp citire: 2 minute
Publicat la 23.02.2020, 20:20 | Modificat la 23.02.2020, 22:24

O alertă de coronavirus a fost lansată duminică seară în Buzău. O femeie întoarsă recent din Italia a sunat la 112 și a anunțat că a fost în contact cu o persoană care e suspectă de coronavirus.

  • Femeia a sunat singură la 112.
  • Ea a fost preluată de medici în costume de protecție.

O alertă de coronavirus a fost lansată duminică seară în Buzău. O femeie întoarsă recent din Italia a sunat la 112 și a anunțat că a fost în contact cu o persoană care e suspectă de coronavirus.

Incidentul s-a consumat în parcarea unui supermarket din Buzău. O femeie a sunat la numărul de urgență și a anunțat că s-a întors din Italia, unde a fost în contact cu o persoană suspectă de coronavirus.

Buzoianca a explicat că în Peninsulă, împreună cu o altă femeie, a îngrijit un bătrân, spune ebuzau.ro. Ea a spus că duminică, în timp ce era în autocarul care o aducea acasă, a fost sunată și informată că a sa colegă ar fi fost spitalizată cu suspiciune de coronavirus.

Articolul continuă după reclamă

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Echipaje medicale au fost direcționate către parcarea de unde a sunat femeia. Ea a fost preluată de medici în costume de protecție, așa cum arată imaginile postate de eBuzau.ro. La rândul ei, a fost pusă într-un izolete cu presiune, așa cum e regula pentru cazurile cu suspiciuni de coronavirus.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Pe acelaşi subiect

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Potrivit șefei DSP Buzău, citată de News.ro, femeia va sta duminică noapte la Spitalul Județean din oraș, la Secția de Boli Infecțioase, dar nu în clădirea cu pacienții, ci într-un loc izolat. Luni i se vor face analize care vor fi trimise la București. Pacienta va sta apoi în carantină în centrul din județul Buzău, la fosta tabărăr de la Arbănași.