Observator » Sănătate » Premieră în sistemul medical românesc. Casa de Asigurări de Sănătate, obligată să plătească 15 mii de euro (Video)

Premieră în sistemul medical românesc. Casa de Asigurări de Sănătate, obligată să plătească 15 mii de euro (Video)

Redactia Observator | Timp citire: 3 minute
Publicat la 15.05.2019, 20:32 | Modificat la 15.05.2019, 20:44

Premieră istorică în sistemul medical românesc! Statul a fost obligat în instanţă să despăgubească un pacient care a fost refuzat de patru mari spitale publice din ţară. Ca să nu moară, familia l-a dus la o clinică privată.

Premieră istorică în sistemul medical românesc! Statul a fost obligat în instanţă să despăgubească un pacient care a fost refuzat de patru mari spitale publice din ţară. Ca să nu moară, familia l-a dus la o clinică privată. Iar nota de plată, de 15 mii de euro, trebuie să o plătească acum Casa de Asigurări de Sănătate. Era un caz de urgenţă, care intra în datoria statului, au stabilit judecătorii.

Rada Ion a ajuns cu o ambulanţă la spitalul din Urziceni după ce i s-a făcut foarte rău de la o răceală. Era octombrie 2015. Femeia avea 75 de ani şi a fost diagnosticată cu edem pulmonar. O afecţiune gravă, cauzată de excesul de lichid în plămâni, şi care se dezvoltă extrem de repede. La câteva ore de la internare, pacienta a intrat în comă. Iar medicii au început demersurile pentru transferul ei la un spital mai dotat.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Articolul continuă după reclamă

Mai întâi, au încercat să o mute la spitalul din Slobozia. Apoi, rând pe rând, la Floreasca, Bagdasar-Arseni şi spitalul Universitar din Capitală. Toate cele patru mari unităţi medicale de stat au refuzat însă transferul femeii.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Familia a decis într-un final să o aducă la o clinică privată din Bucureşti. Altfel, femeia ar fi murit. Cinci săptămâni a stat internată la particular, dintre care trei la secţia de Terapie Intensivă, unde o singură zi de spitalizare costă 3.500 de lei.

Pe acelaşi subiect

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Casa de Sănătate a decontat doar o mie de lei. Iar familia a decis să dea insitituţia în judecată. Unde magistraţii au luat o decizie istorică. Au obligat statul să înapoieze pacientei toţi banii cheltuiţi pe tratamentul la privat. Adică,15 mii de euro. Motivul - medicina de urgenţă trebuie să fie gratuită. Decizia instanţei nu este definitivă, dar e un precedent de care se pot bucura şi alţi pacienţi.