Observator » Sănătate » Medicii, apel către cei care au umplut camerele de gardă: "Veniţi la spital doar dacă suferiţi de afecţiuni grave"

Medicii, apel către cei care au umplut camerele de gardă: "Veniţi la spital doar dacă suferiţi de afecţiuni grave"

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 28.12.2018, 13:11 | Modificat la 28.12.2018, 14:24

"Veniţi la spital doar dacă suferiţi de afecţiuni grave". Este apelul medicilor către cei care au umplut, în aceste zile, camerele de gardă. Cât timp doctorii de familie au ţinut lacătele pe uşile cabinetelor, la Urgenţe, s-a aşteptat chiar şi câteva ore pentru o consultaţie.

"Veniţi la spital doar dacă suferiţi de afecţiuni grave". Este apelul medicilor către cei care au umplut, în aceste zile, camerele de gardă. Cât timp doctorii de familie au ţinut lacătele pe uşile cabinetelor, la Urgenţe, s-a aşteptat chiar şi câteva ore pentru o consultaţie. E val de viroze, dar se înregistrează şi foarte multe cazuri de gripă. Aceasta debutează cu febră mare şi poate fi confirmată printr-un test rapid