Observator » Ştiri sociale » 500 de militari americani au ajuns la Baza Aeriană Mihail Kogălniceanu (VIDEO)

500 de militari americani au ajuns la Baza Aeriană Mihail Kogălniceanu (VIDEO)

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 09.02.2017, 07:21 | Modificat la 09.02.2017, 07:58

"Vulturii Luptători" au sosit, din Polonia, cu tehnica militară din dotare: tancuri M1 Abrams, vehicule de luptă M2 Bradley şi mortiere autopropulsate calibrul 155 mm. Militarii americani vor participa la exerciţiile multinaţionale alături de militarii români, cu scopul de a spori capacităţile aliaţilor şi partenerilor NATO.

"Vulturii Luptători" au sosit, din Polonia, cu tehnica militară din dotare: tancuri M1 Abrams, vehicule de luptă M2 Bradley şi mortiere autopropulsate calibrul 155 mm. Militarii americani vor participa la exerciţiile multinaţionale alături de militarii români, cu scopul de a spori capacităţile aliaţilor şi partenerilor NATO.

Batalionul va sta în ţara noastră timp de 9 luni, după care va fi înlocuit de o altă unitate de luptă.

Baza Aeriană de la Mihail Kogălniceanu este folosită frecvent de Armata Americană, în special pentru apropierea de Portul Constanţa şi poligoanele militare de la Babadag sau Vadu.

Articolul continuă după reclamă