Observator » Ştiri sociale » A căutat salvarea și a găsit moartea!

A căutat salvarea și a găsit moartea!

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 09.10.2014, 19:17 | Modificat la 09.10.2014, 19:37

Din laringită nu se moare! E strigătul unei familii din Vaslui care şi-a pierdut fetiţa de 4 ani după ce a ajuns la spital cu dureri în gât şi febră. Medicul i-ar fi făcut injecţia fatală, spun părinţii. O injecţie cu un antibiotic la care copilul ar fi fost alergic.

Din laringită nu se moare! E strigătul unei familii din Vaslui care şi-a pierdut fetiţa de 4 ani după ce a ajuns la spital cu dureri în gât şi febră. Medicul i-ar fi făcut injecţia fatală, spun părinţii. O injecţie cu un antibiotic la care copilul ar fi fost alergic. 

Micuţa Alexandra Maria. O fetiţă de doar patru anişori. Firavă, dar energică. Până sâmbătă seară, povestea ei era povestea oricărui copil. După joaca la grădiniţă, a venit acasă cu o durere în gât. Apoi, a făcut febră. Părinţii s-au îngrijorat. Şi-au plecat cu ea la doctor. Au ajuns la Spitalul Municipal Huşi!

Era începutul sfârşitului. A fost o injecţie. letală, spune familia! În mai puţin de oră, fetiţa care îşi dorea să ajungă mai repede acasă, brusc, nu mai putea respira.

Articolul continuă după reclamă

N-au primit explicaţii, ci trupul fără viaţă al copilei. Bunicului i s-ar fi ordonat să-l ducă la morgă.

Directorul spitalului se declară surprins. Dar admite o greşeală. Doctoriţa, care e chiar şefa secţiei de pediatrie, nu a verificat dacă fetiţa era sau nu alergică la antibiotic.