A fost nivel maxim de alertă pentru salvatorii din Argeş. Două autocare pline cu muncitori de la fabrica Dacia s-au ciocnit pe şosea
A fost cod roșu azi-noapte pentru salvatorii din Argeș. Două autobuze s-au ciocnit violent. Veneau de la fabrica Dacia din Mioveni și transportau 80 de oameni care abia ieşiseră din tură. 20 de ambulanțe, zeci de medici, pompieri şi poliţişti au ajuns la locul accidentului.
A fost cod roșu azi-noapte pentru salvatorii din Argeș. Două autobuze s-au ciocnit violent. Veneau de la fabrica Dacia din Mioveni și transportau 80 de oameni care abia ieşiseră din tură. 20 de ambulanțe, zeci de medici, pompieri şi poliţişti au ajuns la locul accidentului.
Potrivit reprezentanţilor Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Argeş, accidentul a avut loc pe un drum din comuna Vultureşti, unde şoferul unui autobuz nu a păstrat distanţă suficientă şi a lovit din spate un alt autobuz.
Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Argeş, Mădălina Epure, a declarat pentru News.ro că treisprezece persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale de urgenţă, în urma accidentului. Niciunul dintre răniţi nu are leziuni care să îi pună viaţa în pericol.
Iniţial, unul dintre şoferi a rămas blocat în autobuz, însă în cele din urmă nu a fost nevoie de intervenţia echipajelor de descarcerare.
- 15 februarie, evenimente importante care au avut loc în această zi de-a lungul timpului
- 15 februarie, Sfântul Apostol Onisim. Sărbătoare importantă în calendarul ortodox
- Evenimente în Bucureşti, în weekendul 15-16 februarie. Ce nu trebuie să ratezi
- Antrenează-ți creierul ca un campion: Cursurile Fundației Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României, Sesiunea...
- 14 februarie, evenimente importante care au avut loc în această zi de-a lungul timpului
În cele două autobuze care au intrat în coliziune se aflau aproximativ 80 de călători.
La locul accidentului au fost trimise mai multe echipaje SMURD şi ale Serviciului de Ambulanţă, iar autorităţile din judeţ au activat planul roşu de intervenţie.
Secretarul de stat Raed Arafat a declarat pentru News.ro, la scurt timp de la producerea accidentului, că dacă va fi nevoie vor fi trimise ambulanţe inclusiv de la Bucureşti.
"Erau 10 victime evaluate, aşteptăm să primim mai multe date despre victime. Am anunţat şi suntem pregătiţi să trimitem în sprijin inclusiv de la Bucureşti, dacă este cazul", afirma Arafat.
Înapoi la HomepagePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰