Antena Meniu Search
x

Curs valutar

ANUNŢ IMPORTANT pentru români! Tăriceanu face dezvăluiri de ULTIMĂ ORĂ în cazul scumpirii carburanţilor

De la 1 octombrie, mai precis de duminică, preţul benzinei ar putea sări de cinci lei pe litru.

de Redactia Observator

la 28.09.2017 , 12:57

De la 1 octombrie, mai precis de duminică, preţul benzinei ar putea sări de cinci lei pe litru. De ce? Această creştere a preţului carburanţiulor am putea-o regăsi nu doar la pompă ci şi în costul alimenteleor, de exemplu. Transportatorii vor creşte cheltuielile şi de aici s-ar putea majora şi preţurile la raft.

Unele benzinării afișează deja prețuri de peste 5 lei pe litrul de carburant.

În schimb, preşedintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu a declarat că nu a sesizat nicio scumpire a carburanților. 

Articolul continuă după reclamă

"Eu nu am văzut nicio scumpire la carburant. Știu că au existat niște majorări de prețuri. Sunt niște diferențe de prețuri foarte mari care pot sa mearga până la 10%. Preţul petrolului, dacă o să crească, o să mai fie majorări de preţuri previzibile. E o economie de piaţă.

Duceti-va in Bucuresti si o sa vedeti ca sunt preturi diferite, la 5 statii sunt preturi diferite. Am calatorit vara asta in toata tara si am vazut preturi diferite in mai multe orase. În afara Bucureştiului sunt preţuri mai mici.

In momentul in care am hotarat sa eliminam acciza la carburant, nu s-a micșorat preturile. Singurul efect a fost un mins de venit la buget", a declarat Călin Popescu Tăriceanu.

Redactia Observator Like

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
V-aţi hotărât cu cine votaţi pentru Primăria Capitalei?
Observator » Ştiri sociale » ANUNŢ IMPORTANT pentru români! Tăriceanu face dezvăluiri de ULTIMĂ ORĂ în cazul scumpirii carburanţilor