Aparatul care ucide virusul din aer, invenţia cercetătorilor de la Universitatea Politehnică din Timişoara
Este invenţia cercetătorilor de la Universitatea Politehnică din Timişoara. Cu costuri minime și o tehnologie simplă pentru utilizatori, prototipul poate să filtreze aerul expirat al pacienților aflaţi în stare gravă.
- Rezultatele preliminarii sunt promițătoare.
- Universitatea vrea să patenteze dispozitivului.
Este invenţia cercetătorilor de la Universitatea Politehnică din Timişoara. Cu costuri minime și o tehnologie simplă pentru utilizatori, prototipul poate să filtreze aerul expirat al pacienților aflaţi în stare gravă.
În acest fel, se reduce riscul de infectare al medicilor, dar şi al altor bolnavi. Autorii au mare încredere în dispozitivul creat.
Invenția grupului de cercetători și a voluntarilor de la Politehnica este deja apreciată de specialiștii din secțiile de terapie intensivă.
- Ministrul Sănătăţii, despre pericolul virusului HMPV: Nu discutăm de nimic special, discutăm de o viroză banală
- Primul caz de infectare cu HMPV, confirmat la o femeie de 67 de ani din Oradea. Pacienta nu a călătorit în...
- ANIMAȚIE. Cum se transmite Metapneumovirusul și ce este HMPV, virusul din aceeași familie cu rujeolă și oreion
- Alertă în spitale. Virusul fără tratament a ajuns şi în România. Prin ce simptome se manifestă
- Un virus vechi alertează lumea medicală. Simptomele sunt similare cu cele ale gripei, dar şi cu cele ale...
Prototipul este în faza de testare în laborator, pe un ventilator de terapie intensivă, care dispune de infrastructura necesară testării din punct de vedere microbiologic.
Rezultatele preliminarii sunt, însă, promițătoare. După încheierea testelor, universitatea vrea să patenteze dispozitivului.
Înapoi la HomepagePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰