Observator » Ştiri sociale » Bolnavii cu HIV, discriminați de angajatori

Bolnavii cu HIV, discriminați de angajatori

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 27.08.2014, 19:31 | Modificat la 27.08.2014, 19:43

După o copilărie grea în orfelinate, Bogdan încearcă să facă faţă vieţii de pe străzi. Are 22 de ani, nu are familie, nu are casă, iar o boală îi macină încet trupul. E purtător al virusului HIV.

După o copilărie grea în orfelinate, Bogdan încearcă să facă faţă vieţii de pe străzi. Are 22 de ani, nu are familie, nu are casă, iar o boală îi macină încet trupul. E purtător al virusului HIV. 

Nu vrea milă, ci un loc de muncă, dar patronii se feresc să-l angajeze. Deşi legea spune clar că ar trebui să primească acelaşi tartament ca şi ceilalţi. Angajatorul are obligatia sa pastreze confidentialitatea diagnosticului si nu poate lua nicio decizie de angajare sau de desfacere a contractului de munca pe baza acestui diagnostic.

Teoretic, legea îl protejează pe bolnav. Cei care discriminează pot fi amendaţi cu până la 30.000 de lei. Practic, însă, patronii găsesc suficiente motive să-l şteargă pe acesta din lista angajaţilor

Articolul continuă după reclamă