Observator » Ştiri sociale » Copiilor speciali le este greu să înveţe în România. Deşi au un coeficient de inteligenţă peste medie, şcoala le pune beţe-n roate

Copiilor speciali le este greu să înveţe în România. Deşi au un coeficient de inteligenţă peste medie, şcoala le pune beţe-n roate

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 26.04.2016, 07:17 | Modificat la 10.02.2017, 22:35

Ştefan este un tânăr de 15 ani care-şi doreşte mai mult ca orice să termine liceul. Cu o inteligenţă peste medie, băiatul suferă de o boală care-l împiedică să scrie de mână. Îşi poate lua notiţe pe laptop, dar la şcoala unde e înscris nu-i este permisă o asemenea. extravaganţă. Pentru asta România trebuie să dea socoteală la CEDO. Din păcate Ştefan nu e singurul copil căruia sistemul îi pune beţe în roate.

Ştefan este un tânăr de 15 ani care-şi doreşte mai mult ca orice să termine liceul. Cu o inteligenţă peste medie, băiatul suferă de o boală care-l împiedică să scrie de mână. Îşi poate lua notiţe pe laptop, dar la şcoala unde e înscris nu-i este permisă o asemenea. extravaganţă. Pentru asta România trebuie să dea socoteală la CEDO. Din păcate Ştefan nu e singurul copil căruia sistemul îi pune beţe în roate.