Observator » Ştiri sociale » Crăciun de basm în Mărginimea Sibiului

Crăciun de basm în Mărginimea Sibiului

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 27.12.2015, 09:12 | Modificat la 27.12.2015, 10:17

Turiştii care îşi petrec sărbătorile în Mărginimea Sibiului nu au parte de zăpadă, dar au ocazia să descopere tradiţii vechi de secole. După slujba de Crăciun, s-au strâns cu mic cu mare în centrul satului să îi vadă pe juni dansând şi să le asculte colindele. Apoi, s-au retras la pensiuni, de data aceasta pentru a gusta din produsele tradiţionale

Turiştii care îşi petrec sărbătorile în Mărginimea Sibiului nu au parte de zăpadă, dar au ocazia să descopere tradiţii vechi de secole. După slujba de Crăciun, s-au strâns cu mic cu mare în centrul satului să îi vadă pe juni dansând şi să le asculte colindele. Apoi, s-au retras la pensiuni, de data aceasta pentru a gusta din produsele tradiţionale

Ei sunt junii. 12 tineri, necăsătoriţi, din Gura Râului, un loc în care tradiţia se respectă cu sfiinţenie. În toate zilele în care este slujbă la biserică, şi ei sunt acolo, şi îi colindă pe credincioşi.

După Crăciun, ceata de juni mai întâi colindă în târg, adică în centrul satului. Apoi, primul căruia se duc să îi ureze este preotul

Articolul continuă după reclamă

De colinde au avut parte turiştii şi când s-au întors la pensiuni. Şi asta, în timp ce bărbaţii se desfată cu altfel de tradiţii în crame.