Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Criza de vaccin din România se extinde! Numărul deceselor din cauza rujeolei a ajuns la 49

În plină criză de vaccin, medicii din Capitală cer condiţii mai bune pentru transportul dozelor. Au solicitat Primăriei Capitalei o maşină frigorifică specială, ca să poată duce serul în siguranţă de la Direcţia de Sănătate Publică, la cabinetul medical.

de Redactia Observator

la 23.04.2018 , 21:50

În plină criză de vaccin, medicii din Capitală cer condiţii mai bune pentru transportul dozelor. Au solicitat Primăriei Capitalei o maşină frigorifică specială, ca să poată duce serul în siguranţă de la Direcţia de Sănătate Publică, la cabinetul medical. Foarte multe doze lipsesc în continuare în ţară.

De exemplu, în Cluj, de mai bine de două luni nu se găseşte vaccinul antirujeolic. Iar în Bucureşti, dozele de hexavalent şi tetravalent nu ajung nici măcar pentru jumătate dintre pacienţi. Între timp, numărul deceselor din cauza rujeolei a ajuns la 49. 

Redactia Observator Like

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
V-aţi hotărât cu cine votaţi pentru Primăria Capitalei?
Observator » Ştiri sociale » Criza de vaccin din România se extinde! Numărul deceselor din cauza rujeolei a ajuns la 49