Observator » Ştiri sociale » Idee buna, oras defect

Idee buna, oras defect

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 02.09.2010, 19:35 | Modificat la 21.06.2018, 16:25

Cu mai putin de o suta de mii de locuri de parcare la un milion si jumatate de masini, bucurestenii isi lasa autoturismele unde gasesc un petic liber - pe sosea, pe trotuar sau pe spatiul verde. Capitala are cele mai putine parcari comparativ cu marile orase europene. Alternativa ar fi spatiile amenajate la marginea orasului. Asa, nu se mai aglomereaza nici strazile. Doar ca, in Bucuresti, exista o singura astfel de parcare.

Cu mai putin de o suta de mii de locuri de parcare la un milion si jumatate de masini, bucurestenii isi lasa autoturismele unde gasesc un petic liber - pe sosea, pe trotuar sau pe spatiul verde. Capitala are cele mai putine parcari comparativ cu marile orase europene. Alternativa ar fi spatiile amenajate la marginea orasului. Asa, nu se mai aglomereaza nici strazile. Doar ca, in Bucuresti, exista o singura astfel de parcare.