Observator » Ştiri sociale » Reprezentanții magazinelor solicită înghețarea chiriilor pe perioada stării de urgență

Reprezentanții magazinelor solicită înghețarea chiriilor pe perioada stării de urgență

Andra Mitu | Timp citire: 2 minute
Publicat la 16.04.2020, 19:58 | Modificat la 17.04.2020, 00:05

Virusul a devastat afacerile din mall-uri. Magazine care altădată erau pline în această perioadă, abia dacă mai vând acum câteva produse pe internet. Şi mai grav, spun patronii, chiriile lor merg mai departe ca în perioada de boom economic, sute de mii de euro lunar.

  • Reprezentanții magazinelor se plâng că au de plătit chirii de sute de mii de euro.
  • Reprezentanții magazinelor au solicitat Guvernului înghețarea chiriilor.

Virusul a devastat afacerile din mall-uri. Magazine care altădată erau pline în această perioadă, abia dacă mai vând acum câteva produse pe internet. Şi mai grav, spun patronii, chiriile lor merg mai departe ca în perioada de boom economic, sute de mii de euro lunar. Reprezentanţii magazinelor cer Guvernului să îngheţe plata chiriilor pe perioada stării de urgenţă. 

Magazinele din centrele comerciale sunt cu lacătul pe uşă de aproape o lună. Au fost printre primele închise, o dată cu decretarea stării de urgenţă. O măsură de siguranţă, dar cu un impact economic uriaş, se plâng retailerii.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Articolul continuă după reclamă

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

400 de companii din domeniu cer ajutorul Guvernului într-o scrisoare deschisă.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Pe acelaşi subiect

Şi economiştii spun că este nevoie de reglementări clare.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Cele 400 de companii aveau, în 2018, 15 mii de salariaţi şi o cifră de afaceri de peste patru miliarde de lei. Reprezentanţii firmelor se plâng că lunar pierderile lor ating 100 de milioane de euro.