Observator » Ştiri sociale » Sătenii din Săveşti aud, de 18 luni, răgete de lei, aşa că au chemat poliţia

Sătenii din Săveşti aud, de 18 luni, răgete de lei, aşa că au chemat poliţia

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 24.06.2017, 09:27 | Modificat la 24.06.2017, 16:20

Un bărbat din Dâmboviţa a dus iubirea pentru animale la extrem! De ce spunem asta? Pentru că timp de aproape 18 luni, tânărul a crescut în ogradă doi... LEI. Şi cum o asemenea pasiune nu putea rămâne secretă prea mult timp, individul s-a trezit cu autorităţile la poartă. Animalele au fost confiscate, iar tânărul are dosar penal. În 2013, patru lei şi doi urşi au fost confiscaţi de autorităţi de la fraţii Sile şi Nuţu Cămătaru.

Un bărbat din Dâmboviţa a dus iubirea pentru animale la extrem! De ce spunem asta? Pentru că timp de aproape 18 luni, tânărul a crescut în ogradă doi... LEI. Şi cum o asemenea pasiune nu putea rămâne secretă prea mult timp, individul s-a trezit cu autorităţile la poartă. Animalele au fost confiscate, iar tânărul are dosar penal. În 2013, patru lei şi doi urşi au fost confiscaţi de autorităţi de la fraţii Sile şi Nuţu Cămătaru.

Leii au fost găsiţi de poliţişti în curtea unui localnic din satul dîmboviţean Săvești. Omul ţinea într-un ţarc cele două feline, un mascul şi o femelă în vîrstă de 18 luni.

Vecinii spun că sunt obisnuiţi cu animalele şi că nu le este frică, chiar dacă zilnic aud răgnete ca în junglă. Animalele au fost tranchilizate şi mutate în siguranţă la Zoo.

Articolul continuă după reclamă

Proprietarul s-a ales cu dosar penal pentru deţinere şi comercializare de animale sălbatice.