Observator » Ştiri sociale » Medicii de la Spitalul Judetean din Timisoara i-au montat unui tanar un plaman artificial

Medicii de la Spitalul Judetean din Timisoara i-au montat unui tanar un plaman artificial

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 12.02.2013, 16:25 | Modificat la 28.02.2018, 13:50

Un tanar de doar 22 de ani care suferea de o afectiune grava la plamani are o noua sansa la viata, datorita unei tehnici medicale revolutionare. Medicii de la Spitalul Judetean din Timisoara i-au montat cu succes un plaman artificial. Dispozitivul poate suplini functia ambilor plamani, timp de o luna.

Un tanar de doar 22 de ani care suferea de o afectiune grava la plamani are o noua sansa la viata, datorita unei tehnici medicale revolutionare. Medicii de la Spitalul Judetean din Timisoara i-au montat cu succes un plaman artificial. Dispozitivul poate suplini functia ambilor plamani, timp de o luna.