Pasaj subteran de aproape 87 de metri pe sub calea ferata
Premiera in Bacau unde a fost finalizat un pasaj subteran de aproape 87 de metri, care trece pe sub 14 linii de cale ferata. Inedit este modul in care a fost construit tunelul. Blocul de beton de 6000 de tone a fost impins de utilaje pneumatice timp de sase luni pe sub liniile de cale ferata, fara a perturba traficul feroviar. Astfel, tunelul a fost sapat centimetru cu centimetru doar cu forta de impingere a pompelor. Investitia totala pentru pasajul subteran este de 8 milioane de euro, bani europeni.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Premiera in Bacau unde a fost finalizat un pasaj subteran de aproape 87 de metri, care trece pe sub 14 linii de cale ferata. Inedit este modul in care a fost construit tunelul. Blocul de beton de 6000 de tone a fost impins de utilaje pneumatice timp de sase luni pe sub liniile de cale ferata, fara a perturba traficul feroviar. Astfel, tunelul a fost sapat centimetru cu centimetru doar cu forta de impingere a pompelor. Investitia totala pentru pasajul subteran este de 8 milioane de euro, bani europeni.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰