Observator » Ştiri sociale » Poliţia Locală din Bucureşti a început vânătoarea mâncătorilor de seminţe

Poliţia Locală din Bucureşti a început vânătoarea mâncătorilor de seminţe

Redactia Observator | Timp citire: 2 minute
Publicat la 17.08.2015, 19:31 | Modificat la 17.08.2015, 19:50

Bomboana agricolă dăunează grav portofelului. Sătui de munţii de coji de seminţe din parcuri, poliţiştii locali au început să împartă amenzi în stânga şi în dreapta, cu nemiluita. Urmaşii lui Mărgelatu prinşi cu sămânţa între dinţi, plătesc prostul obicei. Şi nu puţin. De o sută de ori valoarea unei pungi.

Bomboana agricolă dăunează grav portofelului. Sătui de munţii de coji de seminţe din parcuri, poliţiştii locali au început să împartă amenzi în stânga şi în dreapta, cu nemiluita. Urmaşii lui Mărgelatu prinşi cu sămânţa între dinţi, plătesc prostul obicei. Şi nu puţin. De o sută de ori valoarea unei pungi. 

De floarea soarelui, de dovleac, negre, în doua culori, cu sare sau fără. Românii le manânca oriunde, oricând. Seminţele sunt nelipsite din meniul de vară al celor care caută răcoarea parcurilor.

Bucureştenii trebuie sa-şi schimbe, însa, obiceiurile. Poliţiştii locali i-au luat la ochi pe fanii seminţelor.

Articolul continuă după reclamă

Zeci de bucureşteni care nu au strâns resturile de seminţe au deja de platit amenzi. Cu 100 de lei, cât este cea mai mica sancţiune, şi-ar fi cumparat câte o pungă zilnic, timp de trei luni.

Unde sunt doua, trei banci, acolo se aduna şi sparg seminţe. + 03,43 Pur şi simplu le scuipa, aşa cum dumneavoastra aţi vazut, aşa i-am şi intitulat: scuipatorii de semin?e.

Şi în ţara poliţiştii le-au pus gând rau. La Galaţi, iubitorii de seminţe au fost obligaţi sa strângă mizeria pe care au făcut-o. Au dat cu mătura de frica mascaţilor.

Pe acelaşi subiect

În Bucureşti, într-un singur sector, de la începutul anului, Poliţia Locala a aplicat 1.057 de sancţiuni în valoare de aproape 150.000 de lei.