Observator » Ştiri sociale » Doi pui de urs au dat bătăi de cap jandarmilor din Băile Tușnad

Doi pui de urs au dat bătăi de cap jandarmilor din Băile Tușnad

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 04.06.2020, 23:59 | Modificat la 05.06.2020, 00:01

Avem cea mai mare populaţie de urşi din Europa. Şi asta ne dă uneori bătăi de cap, dar şi şansa unor spectacole adorabile. 

  • România are cea mai mare populație de urși din Europa.
  • Prezența urșilor a fost semnalată în mijlocul mai multor localități.

În Băile Tușnad, doi ursuleţi şi-au găsit refugiul într-un copac, după ce ei şi mama lor au fost atacaţi de o altă ursoaică. 

Jandarmii au păzit bradul toată noaptea, iar a doua zi au pornit operaţiunea de capturare. Cu greu i-au convins să coboare din copac. Şi dacă unul dintre ursuleţi a fost mai uşor de prins, celălalt a pus serios la încercare condiţia fizică a jandarmilor. 

În ultimele ore, în mai multe oraşe s-a dat alarma după ce a fost semnalată prezenţa urşilor în mijlocul localităţilor.

Articolul continuă după reclamă