Observator » Ştiri sociale » Româncă medaliată cu aur în Europa

Româncă medaliată cu aur în Europa

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 18.05.2015, 13:23 | Modificat la 18.05.2015, 14:08

Avem copii minunaţi, care fac performanţă. Şi apoi pleacă din ţară, pentru că, spun ei, le este mai bine acolo.Este povestea Irinei, o adolescentă de clasa a XII-a din Prahova, olimpică de aur la limba franceză

Avem copii minunaţi, care fac performanţă. Şi apoi pleacă din ţară, pentru că, spun ei, le este mai bine acolo.Este povestea Irinei, o adolescentă de clasa a XII-a din Prahova, olimpică de aur la limba franceză 

Tânăra tocmai a obţinut medalia la un concurs internaţional din Cluj Napoca. A fost cea mai bună între zeci de participanţi. Şi de abia aşteaptă să-şi continue studiile. În Franţa.

Are o pronunţie impecabilă. Şi o dorinţă nestăvilită de a fi cea mai bună. Pe Irina am găsit-o în camera ei, pe lângă dicţionare şi cărţi de franceză. Limba care îi e cea mai dulce dintre toate.

Articolul continuă după reclamă

Ultimul premiu câştigat la un concurs ţinut la Cluj Napoca a făcut din Irina cea mai bună elevă la limba franceză. Elevi din 6 ţări din Europa au participat, iar temele au ţinut de ecologizare.

Mi-ar plăcea să continui să studiez literatura franceză. Mi-ar plăcea să-mi fac studiile la Lyon.

Pe acelaşi subiect