Observator » Ştiri sociale » România, condamnată la CEDO

România, condamnată la CEDO

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 22.04.2015, 16:11 | Modificat la 22.04.2015, 16:29

Statul român trebuie să îi plătească 15.000 de euro unei bucureştence al cărei soţ a murit în timpul Revoluţiei. Decizia le aparţine magistraţilor de la Curtea Europeană a Drepturilor Omului, unde Cătălina Filip a demarat, în 2009, acţiunea juridică împotriva României

Statul român trebuie să îi plătească 15.000 de euro unei bucureştence al cărei soţ a murit în timpul Revoluţiei. Decizia le aparţine magistraţilor de la Curtea Europeană a Drepturilor Omului, unde Cătălina Filip a demarat, în 2009, acţiunea juridică împotriva României

Soţul femeii a murit în casă, pe 25 decembrie 1989, atins de un glonţ. Dosarul de anchetă deschis în ianuarie 1990 a trenat până când soţia victimei a sesizat Curtea Europeană.

Magistraţii CEDO, printre care s-a aflat şi judecătoarea Iulia Motoc, au decis că statul român se face vinovat de lipsa unei anchete efective în ceea ce priveşte moartea bărbatului.

Articolul continuă după reclamă