Observator » Ştiri sociale » Românii, martorii unui spectacol ceresc rar

Românii, martorii unui spectacol ceresc rar

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 20.03.2015, 16:19 | Modificat la 20.03.2015, 17:04

Pentru câteva ore, astăzi am fost martorii unui spectacol ceresc rar. Luna s-a pus în calea soarelui şi a făcut umbră pământului. Privit cu ochelari speciali, soarele a arătat ca o portocală din care cineva a rupt jumătate

Pentru câteva ore, astăzi am fost martorii unui spectacol ceresc rar. Luna s-a pus în calea soarelui şi a făcut umbră pământului. Privit cu ochelari speciali, soarele a arătat ca o portocală din care cineva a rupt jumătate

La noi, punctul culminant a fost atins la prânz. Din păcate, în Bucureşti dar şi în alte câteva oraşe din ţară, eclipsa parţială nu a putut fi văzută din cauza norilor. Dar au fost şi mulţi norocoşi.