Observator » Ştiri sociale » Românii nu mai au aur de dat, iar amanetul rămâne fără clienți

Românii nu mai au aur de dat, iar amanetul rămâne fără clienți

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 26.07.2015, 19:36 | Modificat la 26.07.2015, 19:57

Casele de amanet se închid rând pe rând. Românii nu mai au aur de dat. Aşa se face că, pe piaţă, au rezistat doar patronii care primesc în locul metalului preţios, eletrocasnice, tablete sau chiar maşini

Casele de amanet se închid rând pe rând. Românii nu mai au aur de dat. Aşa se face că, pe piaţă, au rezistat doar patronii care primesc în locul metalului preţios, eletrocasnice, tablete sau chiar maşini

În speranţa că vor reuşi să-şi slaveze afacerea, proprietarii caselor de amanet au scăzut treptat comisionul pentru clienţi de la 1 la sută la 0,2 -0,1% pe zi pentru bijuteriile de aur. În plus, au început să primească electronice, electrocasnice şi maşini. Pentru mulţi, fără succes, însă.

Specialiştii pieţei spun că românii şi-au amanetat toate rezervele de aur în anii de criză, atunci când aveau nevoie imediată de bani.

Articolul continuă după reclamă

În prezent, pe piaţa din România sunt active 2.885 de case de amanet.