Observator » Ştiri sociale » Romanii, pe Drumul Crucii

Romanii, pe Drumul Crucii

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 04.05.2013, 08:23 | Modificat la 04.05.2013, 11:49

A fost o zi de post negru pe care oamenii au incheiat-o in rugaciune. In toate bisericile ortodoxe a fost, aseara, prohodul Mantuitorului

Dupa o zi de post negru, credinciosii s-au adunat in biserici sa cante Prohodul Mantuitorului. In urma preotilor, oamenii au inconjurat lacasurile de cult de trei ori, in rugaciune. “Simbolizeaza cele trei zile in care Mantuitorul Iisus Hristos a stat in mormant pana la Invierea Sa”, a explicat preotul Ciprian Necula.

Este cea mai importanta slujba din saptamana patimilor, ce le aminteste crestinilor suferintele indurate de Iisus.