Secretele lui Nelu Ploieşteanu
Nelu Ploieşteanu şi-a spus povestea vieţii prin muzică. Însă versurile cântecelor sale n-au dezvăluit niciodată totul. A trăit mai mult pe scenă. A iubit Şi a greşit. A căzut pradă tentaţiilor, ispitelor. Nu regretă însă nimic.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
De multe ori, poveştile strânse de-a lungul anilor, pe scenă şi în spatele ei, rămân nepovestite. Dar Nelu Ploieşteanu n-a avut secrete faţă de noi. Şi-a deschis cartea vieţii. Şi sufletul.
Din copil sărac şi flămând a ajuns să umple săli de spectacole. Celebritatea n-a venit fără tentaţii. De toate felurile.
Nu regretă însă nimic. Îşi aminteşte cu plăcere despre cântările cu Gheorghe Dinică, petrecerile cu Ştefan Iordache, momentele când a împărţit scena cu Romica Puceanu.
Care e însă momentul de care îşi aminteşte cu cea mai mare plăcere? Cel în care şi-a dat seama cât de mult îl iubesc oamenii. Cuprins de nostalgie, ne mai împărtăşeşte un secret. O singură temere a avut în viaţă. Şi-l bântuie şi astăzi. Teama de eşec.
Modest, şarmant, sincer. Aşa e Nelu Ploieşteanu, omul. De-o viaţă. Şi aşa va rămâne. Cât despre Nelu Ploieşteanu artistul.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰