Observator » Ştiri sociale » Special! Legume care sunt mult mai eficiente pentru organism dacă sunt gătie

Special! Legume care sunt mult mai eficiente pentru organism dacă sunt gătie

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 18.03.2015, 20:22 | Modificat la 18.03.2015, 20:50

Contrar a tot ceea ce ştiam până acum, există legume care sunt mult mai bune atunci când sunt gătite. Asta nu înseamnă că trebuie sufocate în ulei şi prăjite la temperaturi uriaşe. Şi nici măcar atunci când sunt fierte, nu trebuie lăsate prea mult în apa fierbinte

Contrar a tot ceea ce ştiam până acum, există legume care sunt mult mai bune atunci când sunt gătite. Asta nu înseamnă că trebuie sufocate în ulei şi prăjite la temperaturi uriaşe. Şi nici măcar atunci când sunt fierte, nu trebuie lăsate prea mult în apa fierbinte

Ne-am obişnuit să credem că e bine să consumăm legumele negătite, pentru a beneficia de toate vitaminele şi mineralele pe care ni le oferă. Cu toate acestea, unele sunt mult mai eficiente atunci când sunt gătite. Morcovul, spre exemplu, este mult mai uşor de digerat atunci când este fiert.

O altă legumă ce nu trebuie să lipsească din alimentaţie şi pe care o putem consuma gătită este roşia. Am ajuns la ciuperci, pe care e obligatoriu să le gătim. Iar dacă tot ne-am instalat în faţa aragazului, de ce să nu pregătim o supă-cremă.

Articolul continuă după reclamă

Iar dacă am ajuns la temperatura la care trebuie să gătiţi, notaţi următoarele date. Enzimele se pierd la 50 de grade Celsius, vitaminele - la 55 de grade, iar proteinele - de la 70 de grade Celsius în sus.