Observator » Ştiri sociale » Studenţii Capitalei, UMILINŢE grele în cămine murdare, pline de şobolani şi igrasie

Studenţii Capitalei, UMILINŢE grele în cămine murdare, pline de şobolani şi igrasie

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 28.08.2017, 19:50 | Modificat la 28.08.2017, 21:25

Cu gândaci, şobolani şi mobilier învechit - aşa sunt aşteptaţi bobocii în căminele studenţeşti din Capitală. Rectoratele celor mai importante universitaţi din ţară recunosc că majoritatea clădirilor sunt din anii 60. Guvernul alocă rar bugete speciale pentru amenjarea acestor spaţii de cazare, aşa că studenţii sunt obligaţi să facă sacrificii mari, în numele educaţiei.

Cu gândaci, şobolani şi mobilier învechit - aşa sunt aşteptaţi bobocii în căminele studenţeşti din Capitală. Rectoratele celor mai importante universitaţi din ţară recunosc că majoritatea clădirilor sunt din anii 60. Guvernul alocă rar bugete speciale pentru amenjarea acestor spaţii de cazare, aşa că studenţii sunt obligaţi să facă sacrificii mari, în numele educaţiei.

Măcar să primească o cameră OK. Deja astea sunt pretenţii. Nu o să primească în niciun caz o cameră OK, pentru că nu există!

Rău. Mizerabil. Învechit. Aproape 17.000 de studenţi stau în căminele Politehnicii. Cele mai vechi sunt din anii 60. Studenţii cunosc situaţia şi strâng din dinţi, sperând că diploma de la facultate le va asigura un viitor. 

Articolul continuă după reclamă

O studentă pe care am găsit-o pe holurile unui cămin al Politehnicii ne-a mărturisit că se simte norocoasă. Ea a întâlnit numai câţiva gândaci. 

Situaţia este cunoscută şi la rectorat.

Căminele Universităţii sunt la fel de vechi. Tot fondurile insuficiente ar fi de vină. Studenţii cer dublarea subvenţiilor pentru cămine şi cantine. 

Pe acelaşi subiect

La nivel naţional, sunt aproape 110.000 de locuri pentru studenţi în cămine.