Observator » Ştiri sociale » Pentru a atrage studenţi, universităţile nu mai ştiu ce să inventeze! Acum, absolvenţii de liceu pot testa viaţa la facultate

Pentru a atrage studenţi, universităţile nu mai ştiu ce să inventeze! Acum, absolvenţii de liceu pot testa viaţa la facultate

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 15.07.2014, 16:32 | Modificat la 15.07.2014, 16:44

Facultăţile resimt lipsa studenţilor. Aşadar, universităţile au pregătit un program pentru absolvenţii de liceu: aceştia pot testa viaţa de student, timp de o săptămână

Facultăţile resimt lipsa studenţilor. Aşadar, universităţile au pregătit un program pentru absolvenţii de liceu: aceştia pot testa viaţa de student, timp de o săptămână

Suntem în plină vară. Liceele şi universităţile şi-au închis, epuizate, porţile, iar grupurile de elevi şi studenţi se revarsă, în general, spre mare. Nu şi acesta însă.

Elevi din diverse judeţe ale ţării, cu precădere clasele X şi XI participă timp de o săptămână la diverse ateliere de lucru, care îi pune contextul diverselor profesii.

Articolul continuă după reclamă

După un mic dejun la o cantină autentică studenţească, elevii participă la cursuri şi seminarii. Ieri, psihologia emoţională a fost în program. Mai ales că tot mai mulţi tineri renunţă la universitate, când îşi dau seama că specializările pe care şi le-au ales imediat după liceu nu sunt cele potrivite pentru ei.

Singurul regret al elevilor este că stagiul de iniţiere în viaţa de student ţine numai o săptămână.