Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Video Trenurile Soarelui 2025. 94 de lei e biletul Bucureşti-Constanţa, iar călătoria durează 2 ore

CFR lansează vineri programul de vară pentru litoral, dar cu mai puţine garnituri decât promitea şi timpi de călătorie uriaşi. Nu are destule vagoane, dar oferă călătorii care durează aproape 24 de ore din vestul ţării până la Constanţa. La capitolul plusuri avem vagoane modernizate prin PNRR, însă prea puţine faţă de cerere.

de Marko Pavlovici

la 12.06.2025 , 20:54

Cei mai norocoşi sunt bucureştenii. Călătoria din Capitală până la Constanţa durează două ore şi şapte minute cu trenurile de vară. 

Tot de noroc ţine, însă, să prinzi loc într-un asemenea vagon. CFR este în urmă la capitolul trenuri noi. 20 de vagoane modernizate vor circula în această vară către litoral. Preţul unui bilet de la Bucureşti la Constanţa este de 94 de lei.

32 de trenuri suplimentare vor circula de mâine până pe 7 septembrie. Directorul CFR Călători recunoaşte - nu are destule vagoane pe măsura cererii. 

Vezi și

"Nu ne-a livrat cele 12 rame pe care le-am contractat şi care ar fi urmat să vină la sfârşitul anului 2023. Au venit doar cu o ramă, ar mai veni două pe care o să le băgăm pe Bucureşti - Constanța", a declarat Traian Preoteasa, director  CFR Călători.

Pe acelaşi subiect

Gări lăsate în paragină, muncitorii aşteaptă rezultatele testelor la sol

O problemă sunt şi gările dintre Constanţa şi Mangalia. La Eforie Nord, turiştii abia pot să coboare din tren. Peroanele vechi aproape nu mai există, toaleta trebuie evitată neapărat, iar trecerea peste linii este un test de anduranţă.

La Costineşti, gara este renovată cu sincope în plin sezon estival.

Turiştii care vin cu trenul vara aceasta la Costineşti găsesc aici un peisaj mai puţin plăcut. Gara se renovează, însă în şantier în acest moment muncitorii nu lucrează, şi asta pentru că, spun chiar ei, aşteaptă rezultatele unor teste de sol.

Turiştii uită, însă, de drumul greu când ajung pe plajă. Vremea bună şi preţurile mici din programul Litoralul pentru toţi promit o vacanţă frumoasă. 

Călătoria cu Trenurile Soarelui durează, însă, descurajant de mult pe unele rute. Drumul de la Oradea la Constanţa durează aproape 19 ore fără întârzieri, iar de la Timişoara la Constanţa, 14.

Marko Pavlovici Like
Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
Sunteți de acord ca șefii de la stat cu salarii foarte mari să renunțe voluntar la o parte din bani?
Observator » Ştiri sociale » Trenurile Soarelui 2025. 94 de lei e biletul Bucureşti-Constanţa, iar călătoria durează 2 ore