Reprezentativa U21 a României a câștigat, vineri seara, în deplasare, partida cu selecționata de tineret a Finlandei, într-un meci din preliminariile Campionatului European de anul viitor. "Tricolorii mici" s-au impus cu 1-3 (1-1).

Daniel Murărescu
de Daniel Murărescu

la 04.09.2020, 22:04

Victorie pentru Adi Mutu în primul meci oficial la conducerea naţionalei de tineret - SportPictures / Sport Pictures via Hepta
  • Naţionala mică a făcut spectacol la debutul lui Mutu
  • Victorie pentru selecționata de tineret: Finlanda - România 1-3

Selecționata lui Adrian Mutu a început bine meciul şi a deschis scorul prin Olaru, în minutul 21. Avantajul nu a rezistat prea mult, nordicii au egalat prin Soisalo, trei minute mai târziu, scrie Antena Sport.

Repriza a doua a aparţinut în totalitatea tricolorilor mici, care au mai marcat de două ori. În minutul 57 a înscris Mihăilă, iar Ciobanu a închis tabela de marcaj în minutul 84.

"Scopul era cele trei puncte. Mă bucur foarte mult. Am făcut un meci bun, chiar dacă am început timoraţi, pe un teren destul de greu.,. Am suferit puţin la fazele fixe. În repriza a doua ne-am relaxat, am reuşit să facem un joc bun şi am dat goluri. Ştiam că ei sunt foarte buni la fazele fixe. Mă bucur că băieţii au rezistat, au dovedit ambiţie, unde n-au ajuns cu picioarele au ajuns cu inima, au arătat atitudine. Lui Mihăilă i-am spus să aibă răbdare, tot timpul să atace spaţiul din spatele finlandezilor. Aşa a venit golul. Cred că am făcut o a doua repriză foarte bună şi că rezultatul este unul corect", a declarat Adrian Mutu.

Selecționerul a precizat că le-a spus jucătorilor la pauză, cu calm, că trebuie să aibă încredere în ei. "Trebuie să eliminăm puţin tensiunea asta, băieţii când intră în teren ştiu foarte bine ce au de făcut. În repriza a doua s-au relaxat, au început să joace, şi-au creat ocazii importante şi au câştigat. Astăzi au dovedit că au inimă mare, au atitudine corectă. Vlad a avut intervenţii cum trebuie să aibă. I-am şi spus că trebuie să mai lucrăm. El este unul dintre cei mai buni portari din România şi trebuie să aibă încredere în el", a adăugat tehnicianul.

Finlanda U21: Jaaskelainen – Haukioja, Tihi, Halme, Hyvarinen (Vertainen ’85), Soisalo (Stavitski ’74) – Valakari, Lingman (Oksanen ’80), Kairinen, Assehnoun (Atakayi ’74) – Kallman (Ylatupa ’80). Antrenor: Juha Malinen

România U21: A. Vlad – Haruţ, Paşcanu (Drăguşin ’90), V. Ghiţă, R. Boboc – Olaru (Itu ’60), M. Marin, A. Ciobanu – D. Man, G. Ganea (Costache ’53), V. Mihăilă (Măţan ’89). Antrenor: Adrian Mutu

Meciul a fost arbitrat de grecul Anastasios Papapetrou, ajutat de asistenţii Tryfon Petropoulos şi Iordanis Aptosoglou, precum şi de al patrulea oficial Agelos Evangelou.

Naţionala mică are programată următoarea confruntare cu Malta, în 8 septembrie, în deplasare.

sursa: news.ro

Observator » Sport » Adrian Mutu, debut cu victorie! "Tricolorii mici" au câștigat meciul cu Finlanda, scor 1-3