ASA Târgu Mureș s-a calificat în semifinalele Cupei României

ASA Târgu Mureș s-a calificat în semifinalele Cupei României la fotbal, marți seara, după ce a învins-o pe ACS Poli Timișoara cu scorul de 7-6 la loviturile de departajare, pe Stadionul ''Dan Păltinișanu'' din Timișoara, scorul fiind egal, 1-1

Poli a deschis scorul prin Robert Elek (24) și a fost aproape de a-și mări avantajul, dar Javi Hernandez a ratat un penalty acordat după hențul în careu al lui Velayos.

ASA a avut o bară în debutul reprizei secunde, prin Marius Axente (47).

Mureșenii au egalat pe finalul partidei, prin croatul Sasa Balic (80), dar au jucat prelungirile în zece oameni, după eliminarea lui Pablo Brandan (90+3).

Niciuna dintre echipe nu a reușit să marcheze în prelungiri, deși timișorenii au avut câteva ocazii mari de gol.

La loviturile de departajare s-a mers cap la cap până când șutul lui Artean a fost apărat de Stăncioiu.

ACS Poli Timișoara — AS FC ASA 2013 Târgu Mureș 1-1 (1-0, 1-1), după prelungiri; 6-7, la loviturile de departajare, Stadion ''Dan Păltinișanu'' — Timișoara

Au marcat: Robert Elek (24), respectiv Sasa Balic (80).

Au executat în ordine loviturile de departajare: Ivan Gonzalez 0-1 (gol), Robert Elek 1-1 (gol), Nicolas Gorobsov 1-2 (gol), Alex Curtean 2-2 (gol), Javier Velayos 2-3 (gol), Fernando Llorente 3-3 (gol), 3-4 Adrian Borza 3-4 (gol), Gheorghi Sarmov 4-4 (gol), Romario Kortzorg 4-5 (gol), Cristian Melinte 5-5 (gol), Sasa Balic 5-6 (gol), Ovidiu Popescu 6-6 (gol), Miroslav Manolov 6-7 (gol), Andrei Artean 6-7 (ratare — a apărat Eduard Stăncioiu)

Cartonaș roșu: Pablo Bandan (ASA, 90+3).

Javi Hernandez (ACS Poli Timișoara) a ratat un penalty în min. 39 (a apărat Eduard Stăncioiu).

Arbitru: Pavel Cristian Balaj (Baia Mare); arbitri asistenți: Mircea Orbuleț (București); arbitru de rezervă: Aurel Oniță (Constanța); arbitru de rezervă: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare)

Observatori: George Ionescu (București) — CCA, Octavian Goga (Brașov) — LPF

V-a trezit suspiciuni culoarea puilor din magazine?

Observator » Sport » ASA Târgu Mureș s-a calificat în semifinalele Cupei României