Campioana Astra Giurgiu şi-a asigurat prezenţa în faza play-off a Ligii 1 de fotbal, după ce a învins-o pe CSM Poli Iaşi, cu scorul de 3-2 (1-2), joi seara, în deplasare, într-un meci restanţă din etapa a 23-a.

Partida a fost una cu răsturnări de scor, rând pe rând cele două formaţii aflându-se în avantaj.

Astra a început mai bine jocul şi a deschis scorul prin Daniel Niculae (12), la centrarea lui Daniel Florea. Ieşenii au reuşit să domine finalul primei reprize şi au întors scorul în decurs de patru minute, prin golurile lui Cătălin Ştefănescu (39), după o eroare a lui Andrei Piţian, şi Andrei Cristea (43 - penalty), după un fault comis de Fabricio asupra lui Lukacs Bole. În repriza secundă, Astra a revenit la cârma partidei şi a restabilit egalitatea (57), prin Cristian Săpunaru, din penalty, după un fault comis de filipinezul Daisuke Sato asupra lui Alexandru Stan. Filipe Teixeira (72) a adus victoria echipei antrenate de Marius Şumudică, cu un şut din afara careului, portarul Branko Grahovac scăpând mingea printre mâini.

Astra a ajuns la şapte victorii consecutive în campionat. Ieşenii rămân fără victorie în 2017, cu un egal şi ultimele trei partide pierdute.

Trei echipe sunt calificate matematic în play-off, cu o etapă rămasă de jucat din sezonul regulat: Viitorul, Steaua şi Astra.

Observator » Sport » Campioana, Astra, e a treia echipă calificată matematic în play-off, după restanţa de la Iaşi