Campioana CFR Cluj a început cu dreptul noul sezon din Liga I la fotbal, formaţia antrenată de Marius Şumudică impunându-se duminică seara, scor 3-2, în confruntarea cu FC Universitatea Craiova de pe teren propriu.

la 17.07.2021, 08:03

Ciprian Deac a deschis scorul pentru CFR Cluj în meciul cu FC Universitatea Craiova - Profimedia
  • CFR Cluj este campioana en-titre a Ligii I la fotbal.

Deşi venită după două meciuri epuizante, cu CS Universitatea Craiova, în Supercupa României, şi cu Borac Banja Luka, în manşa a doua a primului tur preliminar din UEFA Champions League, CFR Cluj a dominat meciul cu FC Universitatea Craiova, formaţie nou-promovată pe prima scenă a fotbalului românesc.

Certaţi zdravăn după meciul cu probleme din Bosnia Herţegovina, fotbaliştii de la CFR Cluj au început tare duelul cu FC Universitatea Craiova şi conduceau cu 2-0 încă din minutul 13, graţie golurilor marcate de Deac şi Tahiri.

Totuşi, nesincronizările din apărare i-a costat din nou pe cei de la CFR Cluj, FC Universitatea Craiova reuşind să egaleze până la pauză, graţie golurilor marcate de Bauza şi Baeten.

CFR Cluj nu a cedat, după golurile încasate rapid, a continuat să preseze şi, în cele din urmă, a obţinut victoria, golul de 3-2 venind în minutul 75, graţie puştiului de 20 de ani Claudiu Petrila.

În ciuda oboselii acumulate, CFR Cluj a încheiat meciul cu FC Universitatea Craiova având 59% posesia balonului, 13-5 la şuturi spre poartă şi 7-2 la şuturi pe poartă, semn că diferenţa dintre Liga a doua, competiţie din care a promovat FC Universitatea Craiova, şi prima divizie este una destul de mare.

Programul meciurilor din prima etapă a Ligii I la fotbal

În celelalte meciuri jucate până acum din prima etapă a Ligii I la fotbal s-au înregistrat următoarele rezultate: FC Botoşani - FCSB 0-0 şi Sepsi Sf. Gheorghe - Academica Clinceni 2-0.

Celelalte meciuri programate în prima etapă a Ligii I la fotbal sunt: Gaz Metan Mediaş - CS Mioveni (sâmbătă, 17 iulie, ora 18.30), CS Universitatea Craiova - FC Argeş (sâmbătă, 17 iulie, ora 21.30), UTA Arad - Farul Constanţa (duminică, 18 iulie, ora 21.30), Rapid Bucureşti - Chindia Târgovişte (duminică, 18 iulie, ora 21.30), Dinamo Bucureşti - FC Voluntari (luni, 19 iulie, ora 20.30).

Observator » Sport » Campioana CFR Cluj, debut cu dreptul în Liga I la fotbal. Trupa lui Marius Şumudică a dominat clar meciul cu Craiova lui Mutu şi Mititelu