FCSB s-a calificat în grupele Conference League, după ce a învins Viking cu 1-3. Roș-albaștrii au înscris golul calificării în prelungiri, minutul 93, după un penalty.

la 26.08.2022, 01:10

fotbaliști FCS
Conference League: Viking – FCSB 1-3. Roș-albaștrii sunt din nou în grupele unei competiții europene, după 5 ani de așteptare - arhivă

Echipele românești CFR Cluj și FCSB au reușit joi seara să se califice în grupele Conference League, după ce s-au impus în returul play-off-ului. CFR Cluj a învins pe Maribor cu 1-0 (0-0) și 1-0 la general, în timp ce FCSB a reușit să învigă Viking în deplasare, cu 3-1 (1-1) și 4-3 la general.

FCSB s-a calificat în mod spectaculos în grupele Conference League, după un gol dat de Radunovic în prelungiri.

”E un moment important în cariera mea, dar să nu uităm că eu am mai dus această echipă în grupele Europa League cu câţiva ani în urmă. Am început foarte bine, apoi am primit gol dintr-o greşeală, iar în repriza a doua am schimbat jocul şi am mai marcat două goluri. Trebuie să avem mai multă concentrare în faţa porţii. Toţi jucătorii au dat dovadă de o atitudine bună. Sunt mândru de aceşti jucători şi de faptul că îi antrenez. Cred că sunt talismanul norocos al acestei echipe! Sunt un om norocos. Îmi doresc să facem şi în grupe meciuri bune! Vreau să mai aducem doi jucători, dar o să vedem. În grupe îmi doresc să jucăm cu echipe puternice, care să joace fotbal”, a declarat Nicolae Dică, după meci.

Conference League: FCSB, calificare în prelungiri cu Viking

Edjouma a deschis scorul în minutul 2 pentru FCSB, lovitură de cap la centrarea lui Florinel Coman. În minutul 25 portarul Târnovanu l-a agăţat în careu pe Karlsbakk şi Tripic a transformat penalti-ul acordat de arbitru. Cordea a marcat cu un şut de la distanţă în minutul 53, iar în minutul 90+4 Radunovic a transformat un penalti calificând echipa FCSB în grupele Conference League.

VIKING: Gunnarsson - Bjorshol, Brekolo, Vevatne - Kabron, Lokberg (Sandberg 46’), Solbakken, Fridjonsson, Pattynama (Torsteinbo 46’) – Karlsbakk (Traore 70’), Tripic. ANTRENOR: Morten Jensen

FCSB: Târnovanu – Pantea (Boboc 46’), Dawa, Tamm, Radunovic - Edjouma (Dulca 59’) - Cordea, Miculescu, Oct. Popescu, Fl. Coman - B. Rusu (Oaidă 46’). ANTRENOR: Nicolae Dică

Arbitru: Tamás Bognár – Buzas Balazs, Peter Kobor – Berke Balazs (toţi din Ungaria)

Cartonaşe galbene: Pattynama 31, Tripic 45+2, Vevatne 86, Bjorshol 90+4 / Edjouma 16, Oct. Popescu 24, Fl. Coman 28, Tamm 45+1

Tragerea la sorţi a grupelor Conference League este programată vineri, la ora 15.30, la Istanbul.

Aţi alocat un buget mai mare pentru Paşte în acest an faţă de 2023?

Observator » Sport » Conference League: Viking – FCSB 1-3. Roș-albaștrii sunt din nou în grupele unei competiții europene, după 5 ani de așteptare