Video David Popovici câştigă aurul în finala la 200 m liber. Românul nu a avut rival

Înotătorul român a făcut o cursă de excepţie în finala probei de 100 de metri liber, live în AntenaPLAY.

la 21.06.2024 , 21:14

UPDATE 19:39 Cursă fenomenală făcută de David Popovici. Românul practic nu a avut rival şi a câştigat medalia de aur. Românul s-a clasat primul cu timpul de 1.43.13. Popovici își păstrează astfel titlul cucerit în urmă cu doi ani la Roma. Campionul european en titre al probei de 200 m liber a câștigat semifinala a doua cu timpul de 1:46,15, cel mai bun timp al semifinalelor și s-a impus și în finală, în care a evoluat pe culoarul 4. Este a doua medalie de aur europeană câștigată de român în proba de 200 m liber în bazin de 50 de metri, după cea de la Roma 2022, unde a cucerit de asemenea aurul. Este, totodată, și a doua medalie a actualei ediții a europeanului de natație, după ce Popovici s-a impus și în finala probei de 100 m.

UPDATE 19:50 David Popovici s-a calificat în finala la 200 m liber, la Campionatele Europene. Campionul român a încheiat cursa pe primul loc, cu timpul de 1:46.15, şi va disputa finala vineri, 19:36, live în AntenaPLAY.

UPDATE 10:55 Popovici s-a calificat în semifinale la 200 m liber, cel mai bun timp: 1.45.44. Semifinala are loc astăzi, de la 19:41, LIVE în AntenaPLAY.

David Popovici a devenit campion european pentru a doua oară. În cursa de la Belgrad, el a fost la un pas de a-şi doborî recordul stabilit în 2022, de 48.66 de secunde. La ediţia din acest an, el a terminat cursa în 48,68 de secunde.

Ce urmează pentru David Popovici după aurul cucerit la 100m liber, la Campionatele Europene de înot de la Belgrad!

După aurul obţinut în proba de 100 de metri liber, David Popovici se va pregăti pentru proba de 200 de metri liber. Românul va reveni în bazinul de la Belgrad joi dimineaţă, de la ora 10:30, atunci când va înota în serii. Semifinalele sunt tot joi, de la ora 19:41, în timp ce finala va fi vineri seară, de la ora 19:36.

David Popovici va intra joi în bazin şi în proba de 4×100 de metri liber. Seriile vor avea loc la 11:28, în timp ce finala este programată la ora 20:45.

Finala – 20 iunie, 20:45

David Popovici (100 m liber, 200 m liber), Patrick Dinu (50 m liber, 100 m liber), Denis Popescu (50 m fluture, 100 m fluture, 50 m spate, 100 m spate), Mihai Gergely (50 m fluture, 100 m fluture, 200 m liber), George Rațiu (50 m liber, 100 m liber, 50 m fluture), Richard Silaghi (50 m liber, 100 m liber, 50 m fluture), Aissia Prisecariu (200 m spate) sunt înotătorii noştri prezenţi la Belgrad.

Ioana Cârcu (platformă, platformă sincron), Amelie Forster (trambulină 1 m, 3 m, sincron mixt la trambulina de 3 m, platformă sincron), Angelica Muscalu (platformă, platformă sincron) şi Alexandru Avasiloae (trambulină 1 m, 3 m, sincron mixt la trambulina de 3 m) sunt sportivii României prezenţi la sărituri, conform anunţului oficial făcut de FRNPM.

Totul despre AntenaPLAY

AntenaPLAY oferă abonaților 5 canale TV live si peste 12 canale liniare exclusive, o selecție de filme pe gustul fiecăruia, atât producții românești, cât și internaționale, seriale pentru toată familia, de la k-dramas la seriale polițiste, comedie, acțiune sau dragoste. Aplicația AntenaPLAY este disponibilă pe toate dispozitivele: smartphone, smart TV, PC, tabletă și laptop.

Ai sport in AntenaPLAY

Trăiești live-ul în fiecare zi, pentru că ai sport live în AntenaPLAY. În 2024, competițiile de Formula 1, Fomula 2, Formula 3, se vad live integral în AntenaPLAY. Cele peste 24 de curse pot fi vizionate în canalul de sport live, AS LIVE, dar si pe canalele dedicate fiecărei competiții. Toate antrenamentele, calificările, sprinturile și cursele pentru marele premiu de Formula 1 vor putea fi urmărite live online. Pe lângă acestea, abonații pot urmări și F1 Academy, Liga Campionilor Asiei, meciurile din Liga Portugal, Cupa Franței sau evenimente de MMA și box. Plus multe alte competiții exclusive. Platforma AntenaPLAY îți pune la dispoziție 3 tipuri de abonamente: lunar, de 6 luni și de 1 an. Hai în AntenaPLAY!

Aţi fost nevoit să apelaţi la terapie, pentru copilul vostru, în adolescenţă?
Observator » Sport » David Popovici câştigă aurul în finala la 200 m liber. Românul nu a avut rival