Video David Popovici s-a calificat în finala probei de 200 m liber, la Campionatele Mondiale de Nataţie în bazin scurt

David Popovici s-a calificat în finala probei de 200 de metri liber, la Campionatele Mondiale de înot în bazin scurt. Înotătorul român a câştigat seria în care a concurat azi-noapte, însă a obţinut abia al şaselea timp al semifinalelor.

la 18.12.2022, 07:11

Vezi și

David Popovici s-a calificat în finala în probei de 200 m liber, în ultima zi de competiţie la Campionatul Mondial de Nataţie în bazin scurt, de la Melbourne. Sportivul român în vârstă de 18 ani a parcurs cele opt lungimi de bazin în 1:42.31 min. şi a obţinut astfel biletul pentru marea finală.

David Popovici, în finala Campionatul Mondial de Nataţie în bazin scurt, de la Melbourne

David Popovici a reuşit o revenire fantastică în semifinala de azi-noapte. Cu doar câţiva metri înainte de finish era pe locul trei. În ultimele secunde a recuperat incredibil şi a reuşit să-şi câştige seria. El a fost cu 7 sutimi mai rapid decât ocupantul locului 2, dar va avea nevoie de un timp mult mai bun pentru a avea şanse la o medalie în finala de astăzi, ce va avea loc la 11:50 şi va fi transmisă în direct pe Antena 1 şi  AntenaPLAY

Propunere: plimbările cu bicicleta în pădure, doar cu acordul proprietarului pădurii. Sunteţi de acord?

Observator » Sport » David Popovici s-a calificat în finala probei de 200 m liber, la Campionatele Mondiale de Nataţie în bazin scurt