Reprezentativa Portugaliei a remizat, miercuri, la Lyon, scor 3-3 (1-1), cu naţionala Ungariei, şi s-a calificat în optimile Campionatului European de pe locul trei din grupa F, urmând să întâlnească selecţionata Croaţiei.

Pentru Ungaria au marcat Gera '19 şi Dzsudzsak '47, '55, iar pentru Portugalia au înscris Nani '42 şi Ronaldo '49, '62.

În întâlnirea de la Lyon s-au marcat şase goluri, cele mai multe într-un singur meci la această ediţie a CE.

În celălalt meci al grupei, echipa naţională a Islandei a învins, pe Stade de France din Saint-Denis, cu scorul de 2-1 (1-0), reprezentativa Austriei şi s-a calificat în optimile de finală ale Campionatul European.

Golurile islandezilor au fost marcate de Bodvarsson '18 şi Traustason '90+4, în timp ce pentru austrieci a înscris Schopf, în minutul 60.

Austriecii, care au terminat pe ultimul loc în grupă, au ratat un penalti prin Dragovici, în minutul 37.

Clasamentul final al grupei F este următorul:

1. Ungaria 3 1 2 0 6-4 5 puncte

2. Islanda 3 1 2 0 4-3 5

2. Portugalia 3 0 3 0 4-4 3

4. Austria 3 0 1 2 1-4 1.

În urma acestor rezultate, Albania a fost eliminată de la Euro-2016.

Vă tentează să mergeţi în vacanţă cu rulota în loc să vă cazaţi la hotel?

Observator » Sport » EURO-2016: Portugalia a remizat cu Ungaria, scor 3-3, şi s-a calificat în optimile CE. Cristiano Ronaldo a marcat două goluri