Rapid Bucureşti a învins sâmbătă, în deplasare, scor 5-1, formaţia FCSB, în ultima etapă a play-off-ului din Superligă, informează news.ro.

la 27.05.2023, 23:28

Rapid a avut un start incredibil pe Arena Naţională, într-un meci fără nici o miză. Giuleştenii au deschis scorul prin Luckassen, în minutul 7. Zece minute mai târziu Pănoiu a şutat de la marginea careului, balonul a fost deviat şi a intrat în plasă, pentru 2-0. În minutul 26 a înscris şi Paul Iacob, iar la pauză era 3-0 pentru Rapid. În minutul 34 partida a fost întreruptă în două rânduri, pentru câte două minute, după ce galeria FCSB-ului a aruncat cu torţe în teren şi a avut scandări rasiste la adresa echipei adverse.

La începutul reprizei secunde FCSB a efectuat patru schimbări, iar unul dintre jucătorii nou intraţi a redus din diferenţă. Octavian Popescu a marcat în minutul 58 şi a fost eliminat în minutul 63, după ce l-a lovit pe Funsho Bamgboye. Atacantul nigerian a reuşit apoi o dublă, în minutele 68 şi 79, ducând scorul la 5-1. FCSB a încheiat campionatul pe locul secund, cu 46 de puncte, în timp ce Rapid ocupă locul 5 în play-off, cu 38 de puncte.

Rezultatele etapei a zecea din play-off şi clasamentul

Duminică, 28 mai, cu începere de la ora 21:00 se vor mai juca ultimele meciuri ale acestei ediţii de campionat: CFR Cluj - Farul, respectiv Universitatea Craiova - Sepsi. Farul este deja campioana României, iar Sepsi nu mai poate urca în clasament indiferent de rezultat. Singura modificare în clasament se mai poate face dacă Universitatea Craiova învinge Sepsi, câştigătoarea Cupei României, iar CFR Cluj pierde pe teren propriu cu Farul, campioana României.

Clasament play-off:

• 1. Farul 50 de puncte (un meci mai puţin jucat)
  • 2. FCSB 46 de puncte
  • 3. CFR Cluj 42 de puncte (un meci mai puţin jucat)
  • 4. Universitatea Craiova 40 de puncte (un meci mai puţin jucat)
  • 5. Rapid 38 de puncte
  • 6. Sepsi 26 de puncte (un meci mai puţin jucat)

• 10. CS Mioveni 11 puncte

Au beneficiat de rotunjire CFR Cluj, FCSB, respectiv FC Argeş şi UTA. La egalitate de puncte, departajarea s-a făcut în urma rezultatelor directe. FC Hermannstadt a fost sancţionată cu deducerea a 9 puncte conform hotărârii Comisiei pentru Acordarea Licenţei Cluburilor din 13.12.2022.

Primele două clasate în play-out susţin un meci de baraj pentru calificarea în Europa Conference League, pe terenul primei formaţii. Câştigătoarea susţine un nou meci de baraj pentru Europa Conference League, cu ocupanta locului al treilea din play-off.

Ultimele două clasate din play-out retrogradează în Liga a II-a. Echipele aflate pe locurile 7 şi 8 în play-out susţin baraje în dublă manşă cu formaţiile clasate pe poziţiile 5, respectiv 4 în play-off-ul ligii secunde (CSA Steaua nu are drept de promovare).

35 de lei kilogramul de carne de miel înainte de Paşte. Consideraţi preţul acceptabil?

Observator » Sport » FCSB - Rapid 1-5, în ultima etapă din Superligă. Rezultatele etapei a zecea din play-off şi clasamentul