Fiorentina - West Ham 1 - 2. Echipa engleză West Ham United a învins miercuri seara, la Praga, scor 2-1, în fața italienilor de la AC Fiorentina, în finala Conference League. West Ham a câştigat trofeul printr-un gol marcat în minutul 90, potrivit News.ro.

la 08.06.2023, 00:14

Repriza secundă a fost în continuare dominată teritorial de italieni deşi ocaziile au aparţinut englezilor. De altfel, primul sut pe poarta al Fiorentinei, prin Kouame, a venit abia în minutul 57. În minutul 60 arbitrul spaniol Carlos del Cerro Grande a acordat penalti pentru West Ham United, după un henţ comis de Biraghi, în careu, la o acţiune a lui Bowen, iar Benrahma a transformat fără emoţii, în minutul 62.

În minutul 67, Amrabat a trimis o pasă lungă, perfectă, pentru Gonzalez, acesta i-a pasat, cu capul, lui Bonaventura care a egalat cu un şut la colţul lung. Mandragora a şutat pe lângă poartă dntr-o poziţie excelentă, în minutul 71.

Englezii au câştigat trofeul în finala de la Praga

Observator » Sport » Finala Conference League 2023. Fiorentina - West Ham 1 - 2. Englezii au câştigat trofeul în finala de la Praga