Bayern Munchen a câştigat finala Ligii Campionilor, cu PSG, scor 1-0

Finala Ligii Campionilor între Bayern Munchen şi Paris Saint-Germain a fost câştigată duminică seară de echipa germană, la Lisabona. Scorul a fost 1-0.

Cristian Toteştean
de Cristian Toteştean

la 24.08.2020, 00:00

Fază din finala Ligii Campionilor
Bayern Munchen a câştigat finala Ligii Campionilor, în faţa PSG - Profimedia Images
  • Meciul a început la ora României 22.00.
  • Scorul la pauză a fost 0 - 0.

Bayern a marcat în cea de-a doua repriză, prin  Kingsley Coman, în minutul 59. Bayern Munchen devine astfel campioană a Europei pentru a şasea oară.

Cele două echipe au încheiat prima repriză la egalitate, 0 - 0. PSG a ratat o mare ocazie prin Neymar, în timp ce Lewandowsky de la Bayern a trimis mingea în bară.

Partida a debutat la ora 22.00, ora României. Cele două echipe au afişat la start:

Bayern Munchen: Neuer – Kimmich, Boateng, Alaba, Davies – Thiago Alcantara, Goretzka – Gnabry, Müller, Coman – Lewandowski. Antrenor: Hans-Dieter Flick.

Paris Saint-Germain: Navas – Kehrer, T. Silva,, Kimpembe, Bernat – Herrera, Marquinhos, Paredes – Di Maria, Neymar, Mbappé. Antrenor: Thomas Tuchel.

Pentru arbitrarea finalei a fost desemnat italianul Alessandro Giallatini, iar la cele două linii au fost aleşi Lorenzo Manganelli şi Alessandro Giallatini. Românul Ovidiu Haţegan a fost desemnat arbitru de rezervă.

Observator » Sport » Bayern Munchen a câştigat finala Ligii Campionilor, cu PSG, scor 1-0