Video Formula 1. Max Verstappen a câştigat Marele Premiu de la Abu Dhabi

Pilotul olandez al echipei Red Bull, Max Verstappen, deja campion mondial, a câştigat, duminică, Marele Premiu de Formula 1 de la Abu Dhabi, ultima cursă a sezonului, disputată pe circuitul Yas Marina.

la 20.11.2022, 18:04

Formula 1. Max Verstappen a câştigat Marele Premiu de la Abu Dhabi
Formula 1. Max Verstappen a câştigat Marele Premiu de la Abu Dhabi - Profimedia

Max Verstappen a câştigat Marele Premiu de Formula 1 de la Abu Dhabi. Pilotul olandez a fost urmat de pilotul Ferrari, monegascul Charles Leclerc, şi de spaniolul Sergio Perez (Red Bull). Pentru Max Verstappen este a 15-a victorie a sezonului.

Formula 1. Max Verstappen, câştigător la Abu Dhabi

Dublul campion mondial en titre Max Verstappen (Red Bull) a încheiat sezonul 2022 al Campionatului Mondial de Formula 1 cu o nouă victorie, duminică în Marele Premiu de la Abu Dhabi, în timp ce monegascul Charles Leclerc (Ferrari) a încheiat pe poziţia secundă şi şi-a adjudecat titlul onorific de vicecampion mondial, informează AFP, citat de Agerpres.

Verstappen a fost cronometrat pe circuitul Yas Marina cu timpul de 1h 27 min. 45 sec. 914/1000 (306,193 km), fiind urmat la 8 sec. 771/1000 de Leclerc şi la 10 sec. 093/1000 de mexicanul Sergio Perez (Red Bull), care a încheiat astfel sezonul pe locul 3 în clasamentul piloţilor.

Ferrari şi-a păstrat astfel locul secund în clasamentul constructorilor după Red Bull, în timp ce Mercedes a încheiat pe locul 3 după cea de-a 22-a şi ultima etapă a sezonului, care a marcat şi ultima cursă din carieră pentru cvadruplul campion mondial german Sebastian Vettel (2010-2013), clasat pe locul 10 duminică şi locul 12 mondial.

• 19.Nicholas Latifi (Canada/Williams-Mercedes) 3 tururi

Cel mai bun tur: Lando Norris (Marea Britanie/McLaren-Mercedes) 1:28,391 în turul 44 (medie orară: 224,534 km)

Abandonuri:

• Fernando Alonso (ESP/Alpine-Renault): problemă mecanică turul 28
  • Lewis Hamilton (Marea Britanie/Mercedes): problemă mecanică turul 56
  • Nicholas Latifi (Canada/Williams-Mercedes): problemă mecanică turul 56

Clasamentele Campionatului Mondial după cea de-a 22-a şi ultima etapă a sezonului: