România s-a clasat pe locul 7 în Liga I a Campionatelor Europene de atletism pe echipe, la Vaasa (Finlanda), cu 246 puncte, duminică, după ce sâmbătă ocupa poziția a noua, scrie Agerpres

Pe primul loc s-a situat Suedia (320,50 puncte), urmată de Finalanda (314,50 puncte) și Elveția (305,50 puncte), care au promovat în Superligă. Au retrogradat în Liga a II-a ultimele trei clasate (locurile 10-12), Estonia (203 puncte), Bulgaria (193,50 puncte), Danemarca (187 puncte).

Cele mai bune rezultate de duminică ale României au fost victoria ștafetei feminine de 4x400 m (Camelia Florina Gal, Andrea Miklos, Adelina Pap-Pastor, Bianca Răzor), în 3 min 31 sec 83/100, și succesul Claudiei Bobocea la 1.500 m (4:14.50).

Pe podium s-au clasat alți trei atleți români, Roxana Bîrcă a fost a doua la 5.000 m (15:49.59), Ligia-Damaris Bara a terminat pe locul secund la săritura în înălțime (1,80 m), iar Alexandru Novac a fost al treilea la aruncarea suliței (81,53 m).

Clasări pe locul patru au reușit Anamaria Nesteriuc, la 100 m garduri (13.57), și Cosmin Ilie Dumitrache, la 110 m garduri (14.25).

Alin Alexandru Firfirică a terminat pe 5 la aruncarea discului (55,97 m), iar Lenuța Burueană a fost a șasea la aruncarea greutății (15,12 m).

Trei români s-au clasat pe locul 7, Ionuț Andrei Neagoe la 200 m (21.51), Angela Moroșanu la săritura în lungime (6,00 m) și Laviniu Mădălin Chiș la 3.000 m (8:18.81).

Atleții români au înregistrat și două locuri 8, prin Andrei Răzvan Deliu (4,90 m) la săritura cu prăjina și la ștafeta masculină de 4x400 m (Cristian Radu, David Iustin Năstase, Zeno Moraru, Robert Parge), în 3 min 10 sec 55/100.

Cătălin Constantin Atănăsoaei a terminat pe 9 la 3.000 m obstacole (8:58.95), pe 11 au încheiat Alexandru Tache la triplusalt (14,79 m) și Valentin Voicu (1:53.87) la 800 m, în timp ce Elena Mihaela Asmarandei a ratat toate cele trei încercări la aruncarea discului.

Obiectivul delegației noastre era clasarea între locurile 3 și 6.

Sursă: Agerpres

Aţi alocat un buget mai mare pentru Paşte în acest an faţă de 2023?

Observator » Sport » LOCUL 7 pentru ROMÂNIA în Liga I a Campionatelor Europene pe echipe, la atletism