Elena-Gabriela Ruse, locul 198 WTA, venită din calificări, a câştigat turneul de categorie WTA 250 de la Hamburg, cu premii de 189.708 euro. Este primul titlu WTA al carierei pentru Ruse, notează news.ro.

la 11.07.2021, 15:43

Performanţă extraordinară pentru Gabriela Ruse. Venită din calificări, ea a reuşit să câştige turneul de la Hamburg

Ea a învins-o, în finală, cu scorul de 7-6 (6), 6-4, pe germana Andrea Petkovici, locul 130 WTA. Meciul a durat două ore şi 10 minute. Ruse a revenit în setul doi după ce a fost condusă cu 3-0.

Jucătoarea română şi-a asigurat un premiu de 25.548 de euro şi 292 de puncte WTA. Succesul de duminică îi permite sportivei de 23 de ani apropierea de Top 130 WTA, urmând ca de luni să fie pe locul 131 sau 132. Ea îşi depăşeşte cea mai bună clasare din carieră, locul 159 WTA.

35 de lei kilogramul de carne de miel înainte de Paşte. Consideraţi preţul acceptabil?

Observator » Sport » Performanţă extraordinară pentru Gabriela Ruse. Venită din calificări, a reuşit să câştige turneul de la Hamburg