Real Madrid și Manchester City 1-1 s-au înfruntat pe Santiago Bernabeu în manșa tur a semifinalelor UEFA Champions League. Madrilenii sunt deţinătorii trofeului, în timp ce de cealaltă parte cetățenii visează la primul trofeu de UEFA Champions League din istorie. Gazdele nu au fost favorite în acest meci, având o cotă de 3.25 pentru victorie, în timp ce oaspeții au o cotă de 2.30, iar egalul 3.60.

la 09.05.2023, 23:57

Real Madrid - Manchester City, în semifinalele Champions League. - Profimedia

Scorul partidei a fost deschis în minutul 36 de Vinicius, care a reușit un șut cu piciorul drept din afara careului, după o fazăcreată de Camavinga, învingându-l pe Ederson. Brazilianul a reușit astfel să egaleze performanța lui Cristiano Ronaldo, contribuind la cel puțin o reușită în ultimele 11 meciuri începute ca titular în Liga Campionilor. Madrilenii au plecat la pauză cu un avantaj minim.

În minutul 67, Manchester City a încercat să creeze o fază periculoasă și a reușit. Kevin De Bruyne a egalat cu un şut la colţul lung!

Partida se încheie la egalitate. Finalista Champions League se decide pe Etihad.

Echipele de start: Real Madrid: T. Courtois - D. Carvajal - A. Rudiger - D. Alaba - E. Camavinga - T. Kroos - L. Modric - F. Valverde - Vinicius Jr - Rodrygo - K. Benzema. Antrenor: Carlo Ancelotti

Manchester City: Ederson - K. Walker - J. Stones - R. Dias - M. Akanji - Rodri - K. De Bruyne - I. Gundogan - B. Silva - J. Grealish - E. Haaland. Antrenor: Pep Guardiola

Preferaţi ca pentru masa de Paşte să preparaţi cât mai multe produse în casă, pentru a evita E-urile?

Observator » Sport » Real Madrid - Manchester City 1-1, în manșa tur a semifinalelor Champions League. Finalista se decide pe terenul cetățenilor